Wpis z mikrobloga

  • 66
@burbonek7 nie analizowałem oferty bociana, ale samo RRSO niewiele mówi. Możesz mieć dużo mniejsze RRSO, a sama pożyczka będzie gorsza. Wszystkie pożyczki krótkoterminowe maja ogromne RRSO.
  • Odpowiedz
@burbonek7 panie, #!$%@? tam z dzisiejszym rrso. Matka w spółdzielni mieszkaniowej 26 rok spłaca kredyt za mieszkanie. Znaczy odsetki od odsetek kredytu xD samo oprocentowanie kredytu dla spółdzielni 56%-poczatek lat 90-ych
  • Odpowiedz
@Hubadev: Wiem i dlatego właśnie napisałem, że sam RRSO to żaden wskaźnik.

@mjxxx1: Zdefiniować "gorszość pożyczki" tak aby wszyscy się z nią zgadzali raczej będzie ciężko, ale posłużę się przykładami. W uproszczeniu. Nagła potrzeba przed wypłatą, zepsuło się auto, boli ząb czy janusz biznesu nie wypłacił obiecanej tygodniówki już 4 tydzień z rzędu. Biorę 1000zł, nie chce mi się dokładnie liczyć, więc posłużę się kalkulatorem ze strony https://chwilowo.pl.
  • Odpowiedz
@pwone:
Porównujesz pożyczenie 1 000zł na tydzień z wieloletnim kredytem hipotecznym i twierdzisz, że w tym pierwszym przypadku "mniej oszukujo", bo płacisz tylko 65zł?!
Toż właśnie RRSO jest tym wskaźnikiem, który pozwala porównywać koszty kredytów i pożyczek. I tak, chwilówka jest 415 razy gorsza, bo finansowanie nią zakupu mieszkania będzie kosztowało 415 razy więcej.
  • Odpowiedz
@mjxxx1: No widzisz, powiedziałem to w pierwszym zdaniu, że "gorszości kredytu" nie da się tak prosto określić. Jak potrzebuję przeżyć najbliższy tydzień to nie biorę hipoteki na 30 lat, a jak potrzebuję kupić mieszkanie to nie biorę przez najbliższe 30 lat co tydzień chwilówki. Chciałem tylko pokazać, że samo RRSO nie mówi o pożyczce właściwie niczego.
  • Odpowiedz
@pwone: Akurat porównywanie przepływów pieniężnych w różnych okresach, szczególnie w okresie 30 - letnim nie jest najlepszym pomysłem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Po prostu czas to pieniądz i 10 zł teraz jest warte więcej w przyszłości, bo płaci się premię za różne ryzyka. Więc 300k teraz i 600k za 30 lat niewiele mówi.
  • Odpowiedz
10 zł teraz jest warte więcej w przyszłości


@RedJohn: Niestety nie jestem w stanie jednoznacznie zrozumieć tego zdania. Moim zdaniem rata kredytu 1200zł teraz, a 1200zł za 30 lat to dwa różne światy. W końcu za 30 lat będziemy zarabiać pewnie z 3x tyle co obecnie, a cena paliwa 5zł za litr będzie promocją przy której kupilibyśmy każdą ilość. Jednak wszystko zmierza do tego, że samo RRSO nic kompletnie nie
  • Odpowiedz
@pwone: W skrócie jak mówimy o dwóch przepływach w różnych okresach, to albo jeden kapitalizujemy po jakiejś stopie procentowej i wtedy porównujemy, albo ten przyszły przepływ dyskontujemy do chwili obecnej i porównujemy. W tym przykładzie założyłem, że istnieje jakaś stopa wolna od ryzyka, oczywiście dodatnia. Stąd można sądzić, że racjonalna osoba zamiast trzymać w skarpecie te 10 zł, to zainwestuje po tej stopie i będzie mieć w przyszłości 10 zł
  • Odpowiedz
  • 0
@RedJohn ok, zgadzam się. Mimo wszystko nawet kapitalizacujac te 65zł poświęcone z pierwszego przykładu po 30 latach nie mamy zbyt wiele jeśli nie jesteśmy geniuszami lub szczesciarzami inwestowania. Ale taki ktoś raczej nie potrzebowałby brać 1000 zł chwilówki aby przeżyć ostatni tydzień do pierwszego.
  • Odpowiedz
nie analizowałem oferty bociana, ale samo RRSO niewiele mówi. Możesz mieć dużo mniejsze RRSO, a sama pożyczka będzie gorsza. Wszystkie pożyczki krótkoterminowe maja ogromne RRSO.


@pwone: Czemu pożyczka z mniejszym RRSO jest gorsza?
  • Odpowiedz