Wpis z mikrobloga

#elektronika Szukam skutecznego rozwiązania do płynnego (~500ms) startu (a po odłączeniu zasilania płynnego wygaszenia) taśmy LED 12V. Dokładnie coś jak tutaj: http://pcbheaven.com/circuitpages/LED_Fade_In_Fade_Out_Dimmer/
Przewidywany prąd 1,5A wiec niemało. Orientuje się ktoś czy rozwiązanie z linka wyżej jest optymalne?
Są gotowe rozwiązania na #aliexpress? Szukałem, ale znalazłem tylko dimmery i regulatory PWM z potencjometrem.
Zapytałbym na elektrodzie, ale tutaj przynajmniej nie zamkną mi tematu.
Pobierz blantek - #elektronika Szukam skutecznego rozwiązania do płynnego (~500ms) startu (a ...
źródło: comment_wC8Yub3X7PV3wObgzPZoYFTtumkkWyrI.jpg
  • 11
@blantek: ten układ może i działa, ale jest zły:
1. tranzystor sterujący w układzie "obciążenie w emiterze, tzw wspólny kolektor" - do pełnego wysterowania (otwarcia się na maksa, by ledy wysterować na maks pełnym 12v) będzie wymagał więcej niż 12v na bazie
2. a 12v NIGDY nie będzie miał, ponieważ w najlepszym wypadku ma zasilanie 12v podzielone na dzielniku R1/R2
3. więc na ledach najwyższe osiągalne napięcie to będzie to pi-razy-oko
Dodam co chcę osiągnąć. Taśma led jest za włącznikiem z czujką ruchu IR. Chodzi o ograniczenie nieprzyjemnego oślepienia przy załączeniu gdy pojawiam się w zasięgu czujki. Tak samo gdy zniknę ;) I nie jest to lampka nocna o niewielkiej mocy, lecz taśma o wysokiej jasności do doświetlenia blatu w kuchni.

@hrumque: Dzieki wielkie za wyczerpującą odpowiedź! Jesli wczytasz sie w artykul to zobaczysz ze autor próbował rozwiązać kilka problemów ktore wymieniles,
@blantek: to może ja poradzę inaczej. Z czego te 12v uzyskiwane jest dla ledów? Może po prostu istniejący zasilacz 230v należałoby zmodyfikować do "soft startu" (większość scalaków przetwornic to ma, tylko ma niewykorzystane lub ustawione na 50ms... ) oraz dodać większy kondensator buforujący zasilanie, by też płynniej się ściemniało po odpięciu 230v...
@blantek: aaa kumam, to nie zostaje nic mądrzejszego jak dodanie tam małego procka który załatwi to w pwm, na podstawie sygnału z czujnika ruchu. Sam element wykonawczy w czujniku - mosfet załączający ledy - już masz, tylko zmodyfikować jego sterowanie...