Wpis z mikrobloga

Izraelczycy naukowcy splątali dwa fotony, które nigdy nie współistniały jednocześnie.

Zaczęli od wyprodukowania dwóch fotonów (1 i 2) i splątali je. Pierwszy foton (1) został natychmiast zmierzony i zniszczony, ustalając stan drugiego fotonu (2). Później została stworzona druga para splątanych fotonów (3 i 4). Następnie używając techniki zwanej "pomiarem rzutowania" (?) (eng. "projection measurement"), aby splątać 2 i 3 - które, poprzez analogię, splatają 1 i 4. Wiadomo, że stan 4 musi być przeciwieństwem 1, mimo tego, że fotony 1 i 4 nigdy nie współistniały!

źródło: https://www.extremetech.com/extreme/156673-the-first-quantum-entanglement-of-photons-through-space-and-time

PS. Przepraszam, za moje tłumaczenie, nie jestem specjalistą, ale chyba mniej więcej udało mi się przekazać sens. Jeśli ktoś miałby lepsze tłumacze proszę o publikacje.

PS2. Polskich źródeł jest bardzo mało i zazwyczaj jest to lakoniczna informacja. Jeżeli ktoś znajdzie bardziej rozbudowany materiał na ten temat i w dodatku po polsku to chętnie się zapoznam
#nauka #mechanikakwantowa #splataniekwantowe #ciekawostki #fizyka #odkrycia
tom001 - Izraelczycy naukowcy splątali dwa fotony, które nigdy nie współistniały jedn...

źródło: comment_7pQsUSqHMivzziqrkgPmQQfvzyyDaI3g.jpg

Pobierz
  • 5
@tom001: google :) projection measurement - pewnie znajdziesz więcej niż po polsku, ale tak czy inaczej pewnie na początek trzeba trochę poczytać o kwantach. Operator tego pomiaru jest m.in. hermitowski i zupełny (sumuje się do jedynki), przez co mierzone stany dają kulturalne wyniki :)