Wpis z mikrobloga

Mirki, pomóżcie, bo mnie trafi. Potrzebuję kontaktrony takie, że blisko magnesu są rozwarte, a po oddaleniu magnesu - zwarte. Specjalnie nie piszę o nich NO ani NC, bo w przypadku kontaktronów każdy, kurde, ma inne wyobrażenie co to jest "normally" ¯\(ツ)_/¯ Mogą w sumie też być NO/NC, czyli z trzema wyprowadzeniami do wyboru. Koniecznie: w obudowie (nie sama rurka szklana), w zestawie z magnesem, w rozsądnej cenie (<10zł). Taki jak na zdjęciu byłby ideolo. Chwilowo jestem wzruszony_, bo zamówiłem od 3 różnych Chińczyków, którzy napisali "normally-closed reed switch is closed when it is not near a magnet; as a magnet is brought close to it, a normally-closed switch will open", i wszystkie przyszły nie takie jak chciałem ()
Taguję #elektronika #elektronikadiy i nie zabijcie za #arduino #supla #smarthome , ale to chyba najczęstsze zastosowania kontaktronów.
Pobierz
źródło: comment_mLt4cPfm79E4WjmwmaEVLsKn9txlJOQH.jpg
  • 15
@RolnikSamWdolinie: @stassma: No nie bardzo. Chodzi mi o kontaktron. Włącznik, który będzie otwarty jak magnes będzie blisko niego, a zamknięty, jak daleko. Wiem, że typowe kontaktrony (i konstrukcyjnie, i jeżeli chodzi o typowe zastosowanie w instalacjach alarmowych) działają dokładnie na odwrót, ale skoro są NO/NC, to takie jak chcę też powinny istnieć...
@cochese a nie można koło zwykłego kontaktronu dać słaby magnes, a ta część co się będzie przybliżać dać mocniejszy, tyle że odwrotnie. Będzie swoją siłą przeciwstawial się temu mniejszemu i uzyskasz efekt taki jaki chcesz.
@stassma: Można, kombinowałem tak nawet, ale po pierwsze estetyczny montaż będzie wymagał ekwilibrystyki, a po drugie odległość włączania / wyłączania była zmienna i o mikroskopijnej histerezie, a zależy mi na pewności działania.
@RolnikSamWdolinie: @Bertos: Mógłbym przekaźnikiem, mógłbym nawet kulturalniej na tranzystorze. Tylko że chciałbym mieć zerowy pobór energii podczas gdy magnes jest zbliżony, bo w takiej pozycji będzie przez 99.99% czasu, a zasilanie chcę mieć bateryjne. Idealnie byłoby zatem, gdyby przy zbliżonym magnesie prąd nie płynął w ogóle, czyli gdyby kontaktron był rozwarty.