Wpis z mikrobloga

Ludzie nauki, wyrosłej z oświeceniowego przekonania o nieskończonych możliwościach ludzkiego rozumu, mieli w XVIII wieku w sobie coś z tytanów i zarozumialców jednocześnie. Wierzyli, że swym umysłem mogą ogarnąć cały świat – oczywiście w jakieś dziedzinie, ale zawsze. Johann Christian Daniel von Schreber postanowił w swej wielotomowej książce przedstawić wszystkie ssaki świata i stworzyć dzieło takie jak Linneusz w dziedzinie roślin. W dzisiejszych czasach byłoby to przedsięwzięcie przekraczające siły jednej osoby (choć zapewne możliwe), w owych czasach jednak wiara w rozum ograniający wszystko na lądzie, w wodzie i w powietrzu była przemożna.
Schreber był znaną postacią świata nauki swej doby, prezydentem Niemieckiego Towarzystwa Naukowego Leopoldina i innych, profesorem uniwersyteckim, wreszcie też autorem dzieła entomologicznego.
Z jego pracy o ssakach Atticus prezentuje rycinę przedstawiającą Canis Hyaena, czyli hienę. Jest to bardzo ładny miedzioryt ręcznie kolorowany z 1775 r. Hiena, to pożyteczne stworzenie, wygląda mi na smutną, że przez kolejne stulecia nie będzie się cieszyć pochlebną opinią ludzi. Ale mogę się mylić.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl do zapoznania się ze światem zwierząt na dawnych rycinach. opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=52073 opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=ryciny #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #kultura
#sztuka #grafika
Atticuspl - Ludzie nauki, wyrosłej z oświeceniowego przekonania o nieskończonych możl...