Wpis z mikrobloga

Witam po banie
Mam pytanie odnośnie wymiany instalacji elektrycznej z Alu na miedź - czy dużo jest z tym roboty? Tynku całego nie chce zdzierac, jedynie miejsca w których idą kable. Jak wygląda to finansowo, i czy dużo jest z tym #!$%@?? Uziom blok powinien mieć, tak? Blok z lat 70

#elektryka
  • 26
  • Odpowiedz
  • 0
No to zależy ile tego masz ale bedzie napewno trochę roboty znaleźć gdzie leżą dokladnie przewody w ścianie chyba ze masz schemat ogólnie jeżeli jesteś amatorem i nie ogarniasz nic z elektryki to sie nie zabieraj bo przekrój przewodów tez sie zmieni
  • Odpowiedz
Blok z lat 70 raczej nie będzie miał doprowadzonych przewodów ochronnych. Jak wielka płyta, to w ogóle spodziewaj się cyrków z położeniem kabli i będzie trzeba kuć dwa raz więcej (raz wyciągnąć stare i dwa przygotować porządnie na nowe).
  • Odpowiedz
@korni007: 1. no tyle, że trzeba kuć (a czasem wygodniej prowadzić po powierzchni albo wcale na danej ścianie) - nie wiadomo jaki materiał
2. po co Ci ten uziom do szczęścia?, z zakładu energetycznego musisz mieć informacje jaki jest układ sieci i czy da się osiągnąć wymagane normami przekroje przewodu PEN
  • Odpowiedz
No pewnie, że dużo bo musisz kłóć w ścianach - w korytach chyba nie chcesz puszczać przewodów. Proponuję zakup dobrej bruzdownicy (to już koszt ok. 500 zł) + materiał (kolega wyżej napisał). Uziom blok powinien mieć.
  • Odpowiedz
@Dzyszla: można położyć jeszcze na starej ścianie nowe i na to położyć karton gips. czasami to jest lepsze i tańsze rozwiązanie.

@korni007: Przypominam tylko, że w wielkiej płycie nie wolno kuć... reszta jw.
  • Odpowiedz
@korni007: w korytach to w korytach. Przekrój prostokątny, natynkowe, zamykane pokrywką na wcisk.
Ja kiedyś musiałem poprawić trochę instalację w bloku to puściłem część w listwach podłogowych. Teraz są takie z wbudowanym korytkiem kablowym. Zaoszczędziłem sporo kucia.
  • Odpowiedz
@korni007: Jak trochę ogarniasz remonty, to zrobisz to sam.
1. Nie wyciągaj starych przewodów
2.Projekt = wszystkie gniazdka i podział na pokoje
3. Pomiar ile metrów kabla
4. I #!$%@? bruzdy i dziury na puszki w żelbetonie (możesz położyć w narożniku ściany i podłogi, ja tak zrobiłem)
5. Jak już #!$%@? wszystkich sąsiadów, to zostanie Ci jeszcze
  • Odpowiedz
@korni007 korytka takie płaskie, które montuje się na ścianach. Jeśli to miszkanie to nie polecam bo brzydko to wygląda. Natomiast peszle możesz dać pod tynk i w nich prowadzić przewody - to fajne rozwiązanie bo łatwiej później lokalizować oraz usuwać usterki
  • Odpowiedz
elektryke ogarniam, zielony nie jestem

bo chciałem RCD mieć.


@korni007: To albo ogarniasz albo nie. Najpierw dowiedz się jaki masz typ sieci. Tak czy inaczej roboty jest w pytę i to bardzo kurząca się. Możesz poszukać wypożyczalni narzędzi bruzdownica + odkurzacz - przyda się.
  • Odpowiedz
  • 0
@Dzyszla no dokładnie, myślę o tym żeby ten pikacz do wykrywania kabli sprawdzić, ale do mieszkania 120km, i sprawdzę dopiero na Wielkanoc.

@chanoja 7.tam jest jedną faza jak wystąpie do zakładu to za free mi podepna trzy?
4 Ale co położyć w narożniku? Xd

@Van_Zavi słyszałem że teraz kładzie się gołe kable pod tynk, u mnie np w domu rodzinnym po pożarze w 2011 kładli w peszli i dlatego tak się
  • Odpowiedz
@korni007: być może będziesz miał trochę łatwiej jeśli się okaże że tynki są dość sypkie, i jak chwycisz za kawałek starego przewodu wyjętego z puszki i trochę odkutego, i pociągniesz energicznie, wyrwiesz go spod tynku i zrobi ci się prawie gotowa bruzda...
  • Odpowiedz
@korni007: za free nie będzie, ale nie są to jakieś wielkie kwoty, doliczą do pierwszego rachunku, za każdy kW mocy też dopłacasz. Warto załatwić trójfazówkę i mieć spokój. Ja mam jako, chyba, jedyny na klatce i bardzo sobie chwalę, bo nie ma miesiąca jak jakaś sąsiadka nie przyjdzie z prośbą o naprawę jakiegoś gniazdka czy czegoś i płaczą wtedy, że nie mogą prać i odkurzać jednocześnie.
  • Odpowiedz