Wpis z mikrobloga

@Piesel8: zastanawiam się czy jest jakaś korzyść z zastosowania pompy powietrze-woda.
Kosztowo wyjdzie to samo co np. gaz, a będziesz musiał oddzielnie zrobić drugą pompę na CWU.
Zimą sprawność niewielka, a latem, nie ma zbyt dobrego sposobu chłodzenia tą pompą. Musiałbyś dokupić konwektory lub ustawić tą pompę od CWU do oddawania powietrza do wew. lub kupić trzecią pompę powietrze-powietrze :)

Sam się nad tym zastanawiałem i w końcu robię gaz. Jak
@mlesz możesz wytłumaczyć po co druga pompa do CWU? jedna pompa ogarniesz CO i CWU

Sprawność pompy do -28 stopni w co niektórych jest bez zmian.

Jedynie więcej pradu zeżrą A chłodzić można aktywnie klimakonwektorami albo pasywnie przez OP
@mlesz: a grzałka grzeje na koszt sąsiada? I jakim cudem sprawność ma się nie zmienić jeśli wraz ze spadkiem temperatury powietrza spada zawartość w nim pary wodnej, a co za tym idzie jego "kaloryczność"?
@Juzef: „sprawnosc” w tym wypdku to jakieś nieporozumienie. To że ona grzeje to nic nie znaczy. Także jestem po twojej stronie mirku :)
Pompa grzeje też cwu, jakby był gaz to by nie było rozmowy ,w pelety czy inne groszki nie mam zamiaru się bawić . Pytanie dotyczyło czy ktoś z was używa podobnego rozwiązania
@Piesel8: Ja będę używał.

Dom po podłogach łącznie z ogrzewanym garażem w którym mam OP ma 315m2. Wg wyliczeń w OZC zużyje 14493kWh/rok. Całkowita projektowana strata cieplna to 9,6kW więc dodając 0,25-0,5kW na CWU biorę pompę Panasonic T-CAP 12kW 3f.

Średni COP tej pompy śmiało można liczyć na 3,5 zatem biorąc zapotrzebowanie na ciepło mamy zaokrąglając 4140kWh gdzie w Tauronie w małopolsce średnia cena za kWh w taryfie G11 to 0,53zł,
waldinio - @Piesel8: Ja będę używał.

Dom po podłogach łącznie z ogrzewanym garażem...

źródło: comment_mdggOJ7ZGv0XgTIt9W2w7HD8l7BZ81Y7.jpg

Pobierz
Sprawność pompy do -28 stopni w co niektórych jest bez zmian.

podstawą liczenia jest COP czyli im niższa temperatura tym niższy COP a to oznacza tylko i wyłącznie tyle, że pompa pobierze więcej prądu


@waldinio: czyli jednak się zmienia. Klasyczna fizyka trwa na swoim miejscu. A już myślałem, że jakaś innowacja.
@waldinio: Fizyka nadal na swoim miejscu. Jak temperatura na zew. spada, wydajność pompy również spada, ale rośnie zapotrzebowanie domu na energię.

Wygodnie też pominąłeś sprawność pompy do grzania CWU bo tam temperatura zasilania musi być ok 55 stopni. Sprawność będzie już znikoma.
Jeśli będzie niska temperatura na zew., ciekawe czy wystarczy ci czasu żeby nagrzać wody do kąpieli i ogrzać dom bez wykorzystania grzałek które mają zdumiewające COP=1

t-cap 12kw KIT-ADC12GE5
@mlesz z dofinansowaniem, zaokragalajac łącznie 30k gdzie za gaz było 20k Viessmann 200-W 13kw czy jak to tam było bo nie pamiętam z zasobnikiem 190l z instalacją etc + 2100zl skrzynka z gazem w ogrodzeniu + 3000zl instalacja wewnętrzna. Łącznie 25,1k vs 30k PC + PV.

O kosztach eksploatacji nie wspomnę... za prąd prawie nic nie zapłacę a za gaz dodatkowo 2700zl rocznie

Instalacja zwraca mi się bardzo szybko.

Oczywiście można taniego
@mlesz mylisz pojecia... KAŻDA pompa grzeje CWU... chcąc grzać wodę musisz mieć zbiornik jak przy każdej innej instalacji czy to gaz czy smieciuch czy pompa