Wpis z mikrobloga

@rzabulencja: Na chłopski rozum to jest czymś co nadaje cząsteczkom masę. To tak jakby cząsteczki były bez masy, a pole higgsa było kisielem, w którym pływają, jedne spowalnia bardziej, inne mniej nadając masę. +/-
@rzabulencja: Wszystko na "poziomie kwantowym" jest w zasadzie energią. Możesz sobie wyobrazić to jako takie małe paczki tej energii, które wibrują z różną częstotliwością (i na różne sposoby) i to je od siebie odróżnia. Pole Higgsa to rozciągająca się na cały wszechświat energia, która w niektórych miejscach (tam gdzie jest materia) jest "gęstsza", w innych "mniej gęsta". Punktowa "emanacja" takiego pola to bozon Higgsa. Bozon jest "nośnikiem" tej energii, która jest
@rzabulencja: to tak zwane "wzbudzenie pola" Higgsa. Czyli jakby normalnie ono jest wszędzie dookoła, ale dopiero jak przywalisz czymś odpowiednio mocno (np. w LHC) to zobaczysz jego obecność pod postacią wykrywalnej cząstki.

Poza tym nie nadaje ona masy wszystkiemu tylko niektórym cząstkom elementarnym, np. elektronowi. Dopiero w polu Higgsa taki lecący sobie elektron jakby "przymula" i przybiera masę. Masa protonów, neutronów bierze się z czegoś innego.
Mirki, czym tak na chłopski rozum jest bozon Higgsa?


@rzabulencja: na chłopski rozum to po prostu kolejna cząstka z ZOO cząstek. Innym bozonem jest na przykład foton. Foton na chłopski rozum ogarnia każdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
pozbawioną ładunku i spinu


@Piesa: z tym spinem to trochę upraszczasz. Spin jest, ale równy zero ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bozony to cząstki o całkowitym spinie więc, gdyby był "brak" to nie byłoby bozonu.

Czepiam się wyłącznie sformułowania bo jestem prostym astronomem, a nie językoznawcą.
@rzabulencja: Z tą masą owszem - są cząstki, które nie reagują z polem Higgsa i one wówczas nie mają masy (jak fotony), ale bozony nie tworzą pola Higgsa. To pole Higgsa tworzy bozony. Mówię, wyobraź sobie takie pole które roztacza się na cały wszechświat - i tam, gdzie to pole jest dużo gęstsze, niż gdzie indziej - tam są właśnie cząstki. Pole jest zawsze i wszędzie. To taka właściwość naszej rzeczywistości.