Wpis z mikrobloga

RADA RADA RADA RADA POMOCY (,) Wykopki (tylko te, które chcą faktycznie pomóc), potrzebuje info. Osobie X znaleźli na chacie znaczną ilość zielonego, a do osoby Y, która po prostu zna te osobę i się kontaktowała z nią telefonicznie, przyjechali do domu z samego rana i rozpoczęli przesłuchanie bez przedstawienia nakazu przesłuchania, powiedzieli, że chcą przeszukać mieszkanie i mieli protokół przeszukania. Policjant zadawał kilkakrotnie te same pytania zamknięte, sugerujące odpowiedź np. "kupowałeś, bo wiem, mów ile (świadek odpowiadał, że nie wie), no ile? i sam podawał ilości oraz szczegóły. świadek tylko przytakiwał. Na koniec panowie kazali podpisać protokół przeszukania i wyszli. pytanie brzmi: czy policja miała prawo bez wezwania/nakazu przesłuchiwać świadka w miejscu zamieszkania, czy mieli prawo przeszukiwać i czy protokół, który został podpisany jest zgodny z prawem, jak świadek może odwołać się od zeznań, które były udzielone pod wpływem strachu, jakie ruchy może świadek wykonać aby móc skutecznie odwołać się od zeznań. Osoba Y złożyła już wniosek o ponowne przesłuchanie w okienku podawczym w rejonowej prokuraturze, jednak nikt na to nie reaguje. Mija czwarty dzień od najścia więc jest mało czasu na odwołanie. Pytanie kluczowe - dlaczego policja zdecydowała się przyjechać do świadka z samego rana jak do podejrzanego i czy mieli prawo do takiej procedury. #pytanie #prawo #4konserwy #polska
  • 21
@jak_malinowa_mamba: wbrem powszechnemu mniemaniu opartego na serialach z USA chyba Policja nie potrzebuej tzw. nakazu do przeszukania. Ba, odmowa przeszukania argumentowana tym, ze nie maja nakazu moze byc postrzegana i karana jako utrudnianie przeszukania. Billing od dilera to wystarczajaca podstawka.
@sluchampsajakgra: podobno nawet mają 7 dni na dostarczenie nakazu. Do przeszukania nie doszło jednak ale kazali podpisać protokół. Ten dokument miał za zadanie "przekupić" do mówienia prawdy. osoba Y była w strachu i przytakiwała. nie miała problemów z prawem nigdy. Czy mieli prawo przyjechać bez uprzedzenia w sprawie przesłuchania?
@jak_malinowa_mamba: Mieli prawo przeszukać bo było podejrzenie posiadania narkotyków a rano dlatego bo była szansa że towar jeszcze jest w domu i nie poszedł na handel. Jeżeli podpisane są zeznania to są już podpisane i elo.. ewentualnie w sądzie może coś pokombinować i naprostować niektóre fakty ale jeżeli chodzi o narkotyki to bym nie liczył na to, że sąd będzie przychylny ( ͡º ͜ʖ͡º)
@jak_malinowa_mamba: 1. Nie ma czegoś takiego jak nakaz przesłuchania. Można przesłuchać świadka bez uprzedniego wezwania. Można to również zrobić w miejscu zamieszkania świadka, jak również w każdym innym miejscu gdzie są warunki do przeprowadzenia tej czynności.
2. Nie można "odwołać się od zeznań". Nie można również ich "wycofać". Można je co najwyżej sprostować podczas kolejnego przesłuchania. To jednak, która z przedstawionych wersji będzie uznana za wiarygodną będzie wynikało z oceny całokształtu
Czyli nie ma żadnych okoliczności, które mogą wpłynąć na decyzję o ponownym przesłuchaniu na policji?
Czekać do rozprawy sądowej?nawet jeżeli policjant sugerował odpowiedzi i kazał podpisać protokół przeszukania mimo, że do przeszukania nie doszło? Nie ma żadnej szansy dla Y żeby wybroniła się jeśli stan zdrowia sprzyjał silnemu stresowi? Nie chcę wchodzić w szczegóły ale miało to także wpływ.
@jak_malinowa_mamba: decyzja czy ponownie przesłuchać danego świadka jest decyzją całkowicie uznaniową prowadzącego postępowanie policjanta/prokuratora. Jest też niezaskarżalna. W takim wypadku pozostaje czekać do rozprawy sądowej. Może zresztą się okazać, że świadek nie będzie do Sądu wzywany, bo na przykład sprawca dobrowolnie poddał się karze.
@IgorK: ok, dzieki. Czyli w sadzie mozna dopiero sie odwolac, ze policjant strofował i pod presją osoba Y potwierdzała tezę policjanta? Nie ma żadnej możliwości sprostowania zeznań przed rozprawą sądową? Można odwołać się gdziekolwiek na sposób przeprowadzenia przesłuchania?
@jak_malinowa_mamba: Można złożyć skargę na danego policjanta do właściwego Komendanta ale to nie ma bezpośredniego przełożenia na materiał dowodowy w danej sprawie (jest to odrębne postępowanie prowadzone w zupełnie innym trybie). Kodeks postępowania karnego przewiduje wprawdzie możliwość złożenia na zażalenia na niektóre czynności organu prowadzącego postępowanie ale akurat przesłuchanie świadka do nich nie należy.
@jak_malinowa_mamba: w sądzie przyjdą panowie policmajstry i powiedzą, że albo mają tyle podobnych spraw, że tej konkretnej nie pamiętają i powiedzą jak wygląda regulaminowo przesłuchanie, albo wprost że oni nic nie sugerowali i wszystko było lege artis, a sąd da wiarę policmajstrom, bo to są profesjonaliści i nie ryzykowaliby składania fałszywych zeznań ¯\_(ツ)_/¯
@jak_malinowa_mamba: powiem tak, skoro Y był przesłuchany w charakterze świadka a nie podejrzanego, to jego zeznania mogą wykorzystać w sprawie podejrzanego X, ale jeżeli Y będzie mieć stawiane zarzuty, to w sprawie w której Y będzie podejrzanym nie można wykorzystać jego zeznań złożonych w charakterze świadka.
@jak_malinowa_mamba: oświadczenie, on nie jest stroną, żeby móc wnosić o przeprowadzenie czynności śledztwa.

Nie, że nie może być dowodem w sprawie od tego są inni do oceny, tylko niech opisze całą sytuację, typu "wskazuję, że w dniu x w godzinach porannych wparowała do mnie policja i co tam się działo"