Wpis z mikrobloga

@zajelimilogin: Jednorazowe, duze spozycie alkoholu hamuje metabolzim leków. Co więcej - poczytaj sobie o reakcji disulfiramowej. Łączenie cefalosporyny (Bioracef) z alkoholem da Ci takiego kopa, że to będzie najgorszy kac jakiegokolwiek dostałeś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@farmaceut: Masz na myśli rozróżnienie między chemioterapeutykami a antybiotykami? Z punktu widzenia klinicznego jest dość sztuczne i niepraktyczne.

O, nie wiedziałem o tym. Ciekawe, jaki jest procent takich ciężkich reakcji. Z drugiej strony OP raczej nie jest grupie ryzyka takich ciężkich powikłań.
  • Odpowiedz
@dr_zajac: Różnica w nomenklaturze jest w jakimś celu. W tym wypadku z pochodzenia danej substancji, a powodem synonimizowania chemioterapeutyka z antybiotykiem jest sposób zapisu w literaturze anglosaskiej.

Myślę, że w reakcja disulfiramowa występuje dostatecznie dużym procencie, aby była wałkowana na farmakologii i paru innych przedmiotach z uwzględnieniem konkretnych leków... Przynajmniej u mnie. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@farmaceut: Ja znam tę różnicę, ale nie ma w sumie ona żadnego praktycznego zastosowania klinicznego. Interesują mnie raczej konkretne procenty, niby artykuł mówi, że nie powinno się pić, ale w sumie nie znam takiego zalecenia w żadnych wytycznych klinicznych.
  • Odpowiedz