Wpis z mikrobloga

Na pewno wszyscy słyszeliście, a nawet choć raz w życiu użyliście skrótu "OK". No właśnie, skrótu, ale od czego? Wiemy, że słowo to pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale jego etymologia nie jest do końca znana, choć istnieją pewne hipotezy.
Najpierw suche fakty:
- Pierwszy raz w druku słowo pojawiło się w gazecie Boston Morning Post w roku 1839 jako skrót błędnej, choć powszechnej w ówczesnym społeczeństwie dotkniętym analfabetyzmem formy "oll korrect". Skrót ten przypisywano ówczesnemu prezydentowi Andrew Jacksonowi, rozgłaszając plotkę, że jest półanalfabetą, ale dziś wiemy, że to tylko polityczne zagrywki jego wrogów.
- Popularyzację wyrażenia przypisuje się głównie telegrafistom, którzy zmienili jego znaczenie na "all clear".
W rzeczywistości istnieje wiele innych teorii na temat pochodzenia słowa "OK", a jednymi z ciekawszych są "The Chocktaw Theory" oraz teoria pewnego hodowcy bydła.

The Chocktaw Theory

W języku Czoktawów, Indian Północnej Ameryki istnieje wyraz "okeh", który tłumaczy się na "it is so"("w rzeczy samej"). Drogą obserwacji i powtarzania słowo, nieco zmienione, mogło wejść na stałe do języka angielskiego, a później rozprzestrzenić się na cały świat.

Teoria hodowcy bydła

Mniej prawdopodobna, chociaż zabawna teoria mówi o tym, że na początku żył w USA hodowca bydła o inicjałach O.K. Wszystkie krowy i byki, które były zdrowe i nadawały się do dalszej "eksploatacji" znakował przy pomocy urządzenia widocznego na zdjęciu, wypalając na ich skórze właśnie swoje inicjały O.K.

Podsumowując, do dzisiaj nie znamy dokładnej etymologii słowa "OK", jednak niezaprzeczalnie, jaka by ona nie była, zmieniła wszystkie języki świata dodając słowo uniwersalne i rozumiane na całym świecie.
#ciekawostki
#ciekawostkilingwistyczne <--- zapraszam do obserwowania, lub czarnolistowania
#wiedza
GetRekt - Na pewno wszyscy słyszeliście, a nawet choć raz w życiu użyliście skrótu "O...

źródło: comment_cd7RQjgniRolxDyTpIJO4ngzbIEaLA0g.jpg

Pobierz
  • 5