Wpis z mikrobloga

Polećcie jak trenować taktykę i grę pozycyjną. Poziom ~1800/1900 fide.

Jeśli chodzi o taktykę: zadania z lichess.org są raczej proste, znaleźć inną stronkę do zadań i męczyć kombinacje typu 3posunięcia mat czy raczej przerobić np. "Sztuka ataku" - V. Vukovica, gdzie z tego co przeglądałem to często poświęca się materiał i nie jest łatwo policzyć czy się wygrywa i trzeba "kontynuować" atak.

Czy lepiej zająć się grą pozycyjną? Jaka książka do tego?
Zastanawiam się nad polskim wydaniem "Sztuka ataku" z RM ( chociaż widzę, że ma 264str a wydanie angielskie everyman chess ma 350 stron - a myślę, że jestem z tych co jak nie doliczą wariantu do końca dobrze jakby mieli dobrze opisany plan ataku a nie tylko ocenę +- i radź sobie sam z poświęconym materiałem w plecy ).

A odnośnie gry pozycyjnej myślę nad "Moi wielcy porzednicy. Tom 1" G.Kasparova - jest polskie wydanie ludzie sobie chwalą, tylko nie wiem czy to poprawi znajdywanie planów w spokojnych pozycjach ( z czym chyba mam problem ), ale rozważam też "How to Reassess Your Chess" - J.Silamana ( tylko trzeba z amazona zamawiać ).
Myślałem też nad Amateur Mind Silmana - tutaj jak ktoś przerobił, to może napisać opinię.

#szachy
  • 4
@Lewo: polecam zaoszczędzić parę groszy i spytać się poważnego/profesjonalnego trenera ( z doświadczeniem zawodowym ) jak powinien wyglądać twój trening, bo możesz sobie zrobić krzywdę. Wykopki pomimo ambicji oraz dużego serca nie są w stanie pomóc każdemu.
@JakTamCoTam krzywda raczej się nie stanie, co najwyżej mniej efektywnie spędzę czas przy szachach. Gram amatorsko a kontakt z trenerami i ich metody znam z praktyki juniorskiej. Może silny gracz z zdolnościami edukacyjnymi by mi pomógł ale odnośnie samej rady odnośnie materiałów wystarczy mi uzasadniona opinia z netu. Mam ograniczony na to czas więc kompleksowy trening odpada
"Jeśli chodzi o taktykę: zadania z lichess.org są raczej proste"
poczekaj az dojdziesz do 2200/ no chyba ze te tez sa proste bo ja łamię zęby