Wpis z mikrobloga

Czy jeśli podpiszę umowę z wykonawcą na wykonanie jakieś usługi w konkretnym dniu (za pół roku), ale po miesiącu on stwierdzi, że jednak tej usługi nie wykona, bo np. ma lepszą propozycję od kogo innego, to czy on ma jakieś narzędzia prawne, aby zerwać tę umowę? W umowie jest tylko zapis o zdarzeniach losowych, ale takim zdarzeniem nie jest przecież podpisanie umowy z kim innym.

A jeśli nie zerwie umowy i nie wykona usługi to czy mogę zlecić to komu innemu i przerzucić te koszty na niego (bez względu na wysokość ustalonej opłaty za usługę), czyli poniesienie kosztów za niewywiązanie się z umowy?

#prawo
  • 6
Za mało danych co do samej umowy, by udzielić pełnej odpowiedzi, ale:

#1
Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

#2
W razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania czynienia, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika.
@insolintje: umowa bardzo prosta, usługą jest odpłatna oprawa muzyczna imprezy (sprzęt + DJ), więc nie ma miejsca na zwłokę w wykonaniu. Jeśli wykonawca jednostronnie ją wypowie (powód: po miesiącu podpisał druga umowę na ten sam termin), to mogę zawrzeć umowę z drugim i sądownie domagać się od pierwszego zwrotu kosztów jakie poniosłem na opłacenie tego drugiego? Np. pierwszemu zapłaciłem 3000 zł, drugiemu 5000 zł, i domagam się od pierwszego, aby oddał
@Sabr: umówiłem się na 3000. Jeśli mu nie zapłacę, bo nie będe miał możliwości, to oczywiście czy mogę dochodzić straty 2000 zł, bo o tyle bede musial zaplacic wiecej.