Wpis z mikrobloga

@PanLogik można być dumnym z bycia Polakiem, bo kultywowanie polskiej kultury i zwyczajów, pamiętanie historii, czczenie bohaterów to nie kwestia "ruchania się rodziców", tylko wybór. Kolesie jak autor wpisu z reddita faktycznie są z Polską związani tylko przez "ruchanie się rodziców". Ale choćby facet z Nigerii, który tu przyjechał studiować, a teraz pracuje, jeżeli kocha Polskę i przyjął jej kulturę, może być dumny z każdej bitwy i każdego czynu, który sprawił, że
@Pantokrator: To co napisales paradoksalnie nie kluci sie w postem OPa. A przynajmniej w pewnym stopniu. Kluczowe jest to slowo wybor. Byc moze nawet znajdzie sie pare osob ktore z pelna swiadomoscia wybraly polska kulture,zwyczaje czy wartosci jakie prezentuja jej bohaterowie. Pozostaja jednak dwa problemy:

1. Dlaczego wybrali akurat patriotyzm w stosunku do Polski? Zeby dobrze ocenic ktory kraj albo narod kieruje sie najlepszymi wartosciami, trzeba znac je tak samo
@PanLogik ale wybór nie musi być w 100% świadomy, bo taki wybór w ogólnie rzadkość. Nie ważna jest motywacja. Istotne, że ktoś wybrał Polskę, kiedy b. popularna jest pogarda i nienawiść wobec niej. Oczywiście by ta duma etc. była coś warta, musi tu funkcjonować jakiś poziom świadomości. No i owa duma nie może funkcjonować na zasadzie "nie urodziłeś się tutaj - nie jesteś Polakiem". Poza tym, to oczywiście muszę przyznać rację.
@Pantokrator: Wiec jak sam widzisz, na pewnym poziomie patriotyzm w stosunku tylko do jednego kraju jest praktycznie nie do uzasadnienia pod wzgledem logicznym. Nie oznacza to oczywiscie tego, ze nie mozna byc dumnym z wartosci, czy kultywowac elementow kultury(elementow, bo nie wszystko musi byc dobre) ktore sie swiadomie wybralo, tylko ze to samo mozna zrobic z ich odpowiednikami ktore byly 'produktami' innych narodow. Krytyki rowniez tyczy sie ta zasada.

Jeszcze nie
@PanLogik: Niby dlaczego to nie ma sensu? Może być dla mnie wzorem cnót wszelakich a nawet dla społeczności dookoła jeśli był działaczem społecznym. Bo co by nie mówić wszystko dookoła jest pewną spuścizną poprzednich pokoleń - piękne zamki, dworki, kultywowana tradycja lokalna, ubiory regionalne, języki mniejszości etnograficznych itp, itd.
@ediz4: Nie ma sensu, bo nie miales na to wplywu. Sam wybierasz jakimi cnotami sie kierujesz, wiec juz masz na nie wplyw. Innymi slowy, mozesz byc dumny z tego, ze postepujesz tak samo jak swoj dziadek, bo to zalezy od Ciebie, ale nie powinienes byc dumny z jego czynow, jesli w ogole na nie wplynales. Co zamkow itd, to jest oczywistosc ktora nic w tym temacie nie zmienia. Mozesz byc dumny
@PanLogik: Ale nie muszę mieć wpływu bo to jest duma z przodków a nie z własnej osoby. Dzięki nim mówię po Polsku a nie po Niemiecku, mogę kultywować dalej lokalne tradycji czy zdawać maturę z kaszubskiego. Oni mi to wywalczyli.

Co zamkow itd, to jest oczywistosc ktora nic w tym temacie nie zmienia. Mozesz byc dumny jak sam stworzysz cos pieknego ( ͡° ͜ʖ ͡°)...

Człowiek to
@ediz4: Dalej, krazymy w kolka. Nie ma sensu duma z czegos na co sie nie mialo zadnego wplywu. Rownie dobrze mozesz byc dumny z tego, ze urodziles sie np z brazowymi oczami.

Dzięki nim mówię po Polsku a nie po Niemiecku, mogę kultywować dalej lokalne tradycji czy zdawać maturę z kaszubskiego. Oni mi to wywalczyli.


No i mozesz byc im za to wdzieczny jesli chcesz, mozesz ich nawet podziwiac. Ale nie
duma


@PanLogik: 2. ktoś lub coś będące powodem do chluby

chluba


1. przedmiot dumy;
2. zaszczyt, chwała

Mam zaszczyt urodzić się w takiej rodzinie a nie innej.
@ediz4 Ciebie też zawołam

Jak sie ma problem ze zrozumieniem to polecam zajrzeć w słownik, wtedy wiele internetowych dyskusji sie kończy, bo słownik wyjaśnia jak to słowo trzeba rozumieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)