Wpis z mikrobloga

Mirki z racji tego, że nie takie cuda się na wykopie działy i wielu ludziom użytkownicy już pomogli postanowiłem spróbować i tutaj.

tdlr:


Może jest tu ktoś znający się na prawie polskim oraz europejskim potrzebuję pomocy, jakiś radca itp. (od razu mówię nie chcę nic za darmo)

Problem ogólnie wygląda następująco:
Prowadzę działalność wielobranżową, m.in. związaną ze środowiskiem. Dostałem karę od gminy bez ostrzeżenia ponad 30k zł( i na tym się nie skończy prawdopodobnie, może być około 100k zł(,)), w wielkim szoku zleciłem szybko radcy prawnemu odwołanie do SKO za kilka tys PLN:(, SKO karę utrzymało. Bo głębszym rozpoznaniu tematu okazuję się, że gmina ma pełne prawo do takich kar, więc samo naliczenie kary jest prawidłowe( nie odwołuję się do WSA, no bo nie ma złamania prawa). Co nie zmienia faktu, że kara jest przytłaczająca, nie tylko natychmiastowo doprowadzając firmę do bankructwa, ale także i załamania w życiu prywatnym (skąd takie pieniądze?), wspomnę, że bezpośrednio przez 3 miesiące, których dotyczy kara zarobiłem na tej działalności ok. 1000zł.

Jutro idę rozmawiać z Wójtem, będę starał się zrobić z tym cokolwiek, jak będzie zobaczymy. Pytania moje dotyczą co robić jak decyzja się uprawomocni, gdzie wtedy mogę iść z prośbami i błaganiami, aby spróbować tą karę umorzyć, rozłożyć na raty czy cokolwiek, aby nie zabrał się za to komornik. Nie jestem w stanie zapłacić nawet części tych kar, które są nie adekwatne w ogóle do czynu (brak złożenia dokumentu w terminie). Już nawet myślę o jakiś instytucjach europejskich. Mam ok. 30 lat, działalność prowadzę kilka lat i nie wyobrażam sobie nawet, że mogą mi obciąć głowę przy samej dupie (,).

Z góry dzięki za choćby przeczytanie tych wypocin :)

#pytanie #pytaniedoeksperta #prawo #polska #europa #firma #dzialalnoscgospodarcza
  • 12
@pifpawko: Powiedz jeszcze za co ta kara i czym się zajmowałeś w związku ze środowiskiem? Wtedy będzie łatwiej pomóc?
Kara wynika z ustawy wprowadzonej na terenie gminy czy jakiegoś prawa regulowanego wyżej?
@Dyktus: wywóz nieczystości płynnych, kara za spóźnione sprawozdanie, kara wynika z nowelizacji ustawy, w której do 1.01.2016 nie było z tym żadnych problemów, a od 1.01.2016 wprowadzono kary bez widełek sztywne.
@pifpawko jeśli jest to regulowane ustawą gminną to sugeruje zrobić tak.
Owszem pogadaj z wójtem ale pamiętaj że to władza wykonawcza. To co może da się zrobić to pogadać z przewodniczącym rady gminy lub jakimś radnym tak aby wnieść projekt uchwały która warunkowo uchyli wykonanie kary dla Cb.
Widywalem takie sytuacje ale to raczej ostatecznośc. Wtedy na najbliższym zebraniu mogą poddać taka uchwałę pod głosowanie.

Ewentualnie wójt w trybie decyzji administracyjnej cofnie
@Dyktus: nie jest to ustawa gminna, a konkretnie "ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw" dająca m.in. wójtowi moc takiego właśnie karania.

Sprawozdanie zostało złożone, ale jak się okazuję co jest w ogóle nie logiczne lepiej było w ogóle nie dać sprawozdania, niż dać po terminie (mniejsza kara). Naczelnik, który podpisał się pod tym tłumaczy się ustawą i nie ma z kim
@Wychwalany: sorry nie chciałem od razu przytłaczać masą informacji. Jak pisałem kara jest za spóźnione sprawozdanie, wg. ustawy 100zł/dzień zwłoki. Kary te weszły od 1.01.16, przed tą datą nie było żadnych kar. Składałem je raz (wszystkie 4 kwartały) na początku kolejnego roku (powinno się do miesiąca po kończącym się kwartale) w masie biurokracji nie wyłapałem, że weszła nowa ustawa, najlepsze jest to, że gmina też tego nie wiedziała ( ocknęła się
@pifpawko: ah, to tych w środowisku kompletnie #!$%@?ło. Mi kiedyś grozili karą ponad 10k, ale zanim skończyli kontrolę usunąłem nieprawidłowości (czyli przygotowałem papierek) i kary nie nałożyli.
@pifpawko: szukam informacji o innych sprawozdaniach, zobacz jak karają w tym przypadku. Może mogą wziąć więcej czynników pod uwagę... ale rozumiem, że minister środowiska dał sztywną wartość kary.

Sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego w terminie


Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki; jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 540. Przy ustalaniu stawki dziennej, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy,