Wpis z mikrobloga

Katastrofalny spadek ludności postsowieckiej, niepodległej Ukrainy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza (lata 1991-2017):

Poniżej podaję jedynie autentyczne, ukraińskie źródła - do rzeczy:
W roku 1991 oficjalna liczba ludności wynosiła około 52 milionów.
Ile wynosi teraz? Wyniki są naprawdę zatrważające - oto lista (w porządku malejącym):
42,4 miliona - według oficjalnych statystyk tamtejszego urzędu statystycznego z grudnia ubiegłego roku wynika, że ludność tego kraju zmniejszyła się o blisko 10 milionów (a więc o prawie 20%).
A jak przedstawiają się nieoficjalne szacunki? Oczywisty kłam tym liczbom zadają nieoficjalne szacunki, przygotowane przez kilku ukraińskich oficjeli i statystyków:
35 milionów - szacunek Igora Tyszkiewicza, analityka Ukraińskiego Instytutu Przyszłości,
32 miliony - to rzeczywista liczba obywateli (nie stałych mieszkańców) tego państwa, podana przez Mychajłę Papijewa, posła Rady Najwyższej Ukrainy w wywiadzie telewizyjnym w grudniu ubiegłego roku),
30 milionów - szacunek Michaiła Pawliwa, eksperta politycznego,
25 milionów - ocena Wadima Rabibowicza, przewodniczącego partii „Za życie” (Pro Life),
24,5 miliona - szacunki ekonomistki Łarisy Szesler,
24 miliony - zdaniem posła Aleksandra Wiłkuła z Bloku Opozycyjnego - i na koniec:
20 milionów - rzeczywista liczba stałych mieszkańców zdaniem wyżej już wspomnianego posła, Mychajłę Papijewa, byłego ministra pracy i polityki socjalnej Ukrainy.
Z powyższego jasno wynika, że ludność Ukrainy w ciągu ostatnich 26 lat zmniejszyła się (w zależności od rodzaju szacunków i ich źródła) od 20 do nawet 60 procent.
Uczciwie przyznaję, że te katastrofalne liczby nie martwią mnie ani trochę. Karma wraca, czy się to komuś tutaj podoba, czy nie - rozległy, ale słaby bufor na wschodnich rubieżach Polski jest jak najbardziej w naszym interesie.
#statystyka #demografia #europa #ukraina #ukrainskapropaganda #polska
  • 14
@KolejnyWykopowyJanusz: OK, spróbuj tłumaczyć to na angielski - kliknij prawym przyciskiem, a potem lewym „tłumacz” (przepraszam za niefachową polszczyznę). Jeśli i to sprawi Ci trudności, to kopiuj i wklejaj kolejne zdania (przyznaję, robota dość żmudna - ja to czasem robię z językiem węgierskim) w jakiś słownik rosyjsko-polski online, jak ten na przykład.
Powodzenia!( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KolejnyWykopowyJanusz: Wklejam kilka zdań, aby Ci ułatwić tłumaczenie i zaoszczędzić trochę czasu:

Aналитик Украинского Института Будущего Игорь Тышкевич считает, что фактически население Украины на сегодняшний день составляет менее 35 миллионов. (Igor Tyszkiewicz)

Pеальное население страны на данный момент вряд ли составляет больше 30 миллионов человек, остальные либо выехали, либо регулярно отсутствуют в стране находясь в трудовой миграции. (Michaił Pawliw)

Pеально в Украине осталось около 25 млн человек. (Wadim Rabinowicz)

На территории
Nieważne, w co wierzysz - to są szacunki rodzimych, ukraińskich polityków,


@vendaval: w szacunki polityków to jakoś specjalnie nie wierzę. Polska też była "w ruinie " zdaniem niektórych.
@ambereyed: Całkiem zgrabnie przyciąłeś to zdanie - terminujesz u jakiegoś krawca?
Dla przypomnienia - pełne zdanie w moim wpisie brzmiało: „Nieważne, w co wierzysz - to są szacunki rodzimych, ukraińskich polityków, ekonomistów oraz politycznych analityków przedstawione na ukraińskich stronach". Ciekawe, co powiesz o ekonomistach i analitykach politycznych?
@KolejnyWykopowyJanusz:

Dodaję po rozwagę:

„На территории Украины постоянно живет чуть больше 20 миллионов человек, а не 42 миллиона, как сообщает Госстат, заявил в эфире телеканала ZIK бывший министр труда и социальной политики, депутат Верховной Рады Михаил Папиев."
źródło
Tłumaczenie: Na terytorium Ukrainy mieszka nieco ponad 20 milionów ludzi, a nie 42 miliony, jak podaje Gosstat (Główny Urząd Statystyczny), oświadczył w kanale telewizyjnym ZIK były minister pracy i polityki socjalnej Ukrainy, poseł
Ciekawe, co powiesz o ekonomistach i analitykach politycznych?


@vendaval: skoro nic nie napisałem, to znaczy, że nie miałem nic do napisania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A serio to trzeba by było sprawdzić co to za analitycy i czy czasem nie noszą plakietek partyjnych. Tak naprawdę to nie mam zamiaru kłócić się o ludność Ukrainy, po prostu zdaję sobie sprawę, że w tamtym kraju argument o ubytkach ludności
@ambereyed: Całkiem dyplomatycznie odpowiedziałeś na moje pytanie - gratuluję. Może powinieneś rzucić krawiectwo w czorty i raczej poważnie pomyśleć o karierze w polityce?( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do tych ukraińskich analiz i szacunków, to bez wątpienia będą one wykorzystane w walce politycznej, co wcale nie oznacza, że są one sfabrykowane na jej użytek, a przerażające wręcz liczby wzięte z sufitu. Co do Polski natomiast, to sytuacja demograficzna