Wpis z mikrobloga

Trzynasty Prezydent USA – Millard Fillmore
Ur. 7 stycznia 1800 2 Moravii, Nowy Jork, zm. 8 marca 1874 w Buffalo, Nowy Jork
Okres urzędowania: 9 lipca 1850 – 4 marca 1853
Partia: Wigów

1. Pochodził z bardzo biednej rodziny – jego ojciec dzierżawił 130-akrową farmę, na której przyszły prezydent pracował fizycznie przez całe swoje dzieciństwo. Mimo ciężkiej sytuacji materialnej i niesprzyjających warunków (w jego domu rodzinnym były tylko trzy książki: Biblia, almanach i modlitewnik), Fillmore zdobył wyższe wykształcenie i został prawnikiem.
2. Pierwsza żona Fillmore’a – Abigail Powers Fillmore – była wcześniej jego nauczycielką w New Hope Academy. Abigail zmarła w 1853 roku, kilka tygodni po wyprowadzce z Białego Domu; Fillmore ożenił się ponownie w 1858 roku (z Caroline McIntosh).
3. Swoją karierę polityczną zaczynał jako członek Partii Antymasońskiej – trzykrotnie był wybierany z jej ramienia do Legislatury Stanu Nowy Jork, a także na swoją pierwszą kadencję w Izbie Reprezentantów (w czasie jej trwania wstąpił do Partii Wigów).
4. Był drugim z pięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych w historii, którzy nigdy nie zostali wybrani na ten urząd – po swojej pierwszej kadencji nie uzyskał nominacji Partii Wigów w wyborach w 1852 roku. Cztery lata później ponownie ubiegał się urząd z ramienia Partii Amerykańskiej (powszechnie znanej jako Partia Nic Niewiedzących), ale uzyskał zaledwie 8 głosów elektorskich.
5. Za sprawą jego żony w Białym Domu zainstalowano pierwszą kuchnię do gotowania oraz wannę z bieżącą wodą; Abigail Fillmore odpowiadała również za stworzenie prezydenckiej biblioteki.
6. W grudniu 1851 roku osobiście brał udział w akcji gaszenia pożaru, jaki wybuchł w bibliotece Kongresu; wkrótce potem podpisał ustawę o odkupieniu wszystkich utraconych w pożodze zbiorów.
7. Był przeciwnikiem niewolnictwa, jednak ponad wszystko stawiał jedność Unii, w związku z czym podpisał Kompromis 1850 roku – traktat, który dopuszczał niewolnictwo w niektórych stanach.
8. Bywał nazywany Przypadkowym Prezydentem i Prezydentem Gręplarzem (ze względu na pracę w fabryce wełny, którą przez pewien czas wykonywał w młodości).
9. W czasach Wojny Secesyjnej był po stronie Unii, ale nie popierał polityki Abrahama Lincolna, w tym werbowania do armii czarnych żołnierzy. Publicznie sprzeciwiał się reelekcji Lincolna w wyborach w 1864 roku.
10. Cieszył się dobrym zdrowiem, jednak w lutym 1874 roku przeszedł udar mózgu; kolejny udar, 8 marca tego samego roku, okazał się być śmiertelny.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Trzynasty Prezydent USA – Millard Fillmore
Ur. 7 stycznia 1800 2 Moravii, ...

źródło: comment_6JO2ORwj5KkdG9NjruSCGXY0xKsuVzXM.jpg

Pobierz
  • 12
@Wariner

Był drugim z pięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych w historii, którzy nigdy nie zostali wybrani na ten urząd


Chodzi o drugą kadencję, tak?

EDIT: Ok, już widzę wyżej. Pierwsze doczytałem do końca, później pisałem posta i nie widziałem jeszcze żadnych odpowiedzi ;)
@Wariner: Warto dodać jeszcze, że to za Fillmore'a Kalifornia została oficjalnie przyłączona do USA. Miało to związek z kompromisem 1850, o którym wspomniałeś.

ad 4. W ogóle wątek Know Nothing Party jest ciekawy. W skrócie - to była na poły konspiracyjna partia sprzeciwiająca się imigracji i niechętna mniejszościom narodowym i etnicznym (stąd czasem przedstawia się ją jako prekursora ruchu alt-right, ale to jednak spore uproszczenie). W połowie lat 50. XIX w.
@wah7312: Łap plusa!

O ostatniej woli jego syna nie wiedziałem - z tego, co teraz doczytałem, nieznany jest motyw takiego postępowania.

Co do jego wyniku wyborczego w 1856 - wynik głosowania powszechnego rzeczywiście wygląda dla Fillmore’a przyzwoicie, ale pamietajmy o systemie wyborczym w USA: w głosach elektorskich został wręcz zmiażdżony (wygrał tylko w jednym stanie).