Wpis z mikrobloga

Kiedy wszyscy już sobie poszli, zrobiłem zdjęcie. Dla zabawy, bez obróbki, prosto z monochromatycznej kamery. Ręce mi zgrabiały z zimna, więc od razu pozamykałem teleskop i udałem się pod drugą kopułę, gdzie trwają moje własne obserwacje. Mam w sterowni grzejnik, więc odtajam sobie spokojnie. Zaraz przepinam się na drugi komputer i przenoszę się do gabinetu, gdzie czeka na mnie kawa i cwibak. Szkoda tylko że na polu tak zimno i smog.

Warto było dziś zarezerwować nockę. Pogoda akuratna do badania mojego układu podwójnego. Dodatkowo, w polu widzenia znajduje się gwiazda zmienna nazwana przez Was JKM 476, więc będzie można sprawdzić też co u niej.

Wracam do roboty :)
Miłej nocki

PS: Foto przedstawia centrum Mgławicy w Orionie. Kamerą był SBIG STL - 6303E, czas ekspozycji: 60 sek., filtr R; teleskop Maksutow o zwierciadle 35 cm, ogniskowa 330 cm.

#astronomia #pracbaza #astrofoto #astronomiaodkuchni
Al_Ganonim - Kiedy wszyscy już sobie poszli, zrobiłem zdjęcie. Dla zabawy, bez obróbk...

źródło: comment_VWfhDtAYeC28tz08uNXjW0U8aJ2LFWVa.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@jgoluch: mogą być niepunktowe z wielu powodów ale na moje oko lekkie pojechanie prowadzenia montażu, co to spajków to niektóre matryce ccd w astro kamerach tak reagują na prześwietlenie
  • Odpowiedz
@cruc to, że to wina montażu to wiem... Tylko przy takiej aperturze myślałem, że montaż będzie wystarczająco dobrany, albo chociaż ustawiony pod astrofoto.
  • Odpowiedz
@jgoluch: @cruc: @jgoluch: Gwiazdy są rozogniskowane. To co widać to efekt wyjechania kamera poza płaszczyznę ogniskowej przy konstrukcji typowej dla maksutowów. Nie zrobiłem ostrości, bo nie celowałem w robienie specjalnie astrofoto i jakość zdjęcia w małym formacie jest w zupełności wystarczająca.
tl;dr

nie chciało mi się certolić z kalibracją ostrości (parafrazując komentarz powyżej)

A kreski wychodzące z gwiazd to sygnał, który się rozlał na sąsiednie pixle. Te gwiazdy w
  • Odpowiedz