Wpis z mikrobloga

Trochę edukacji co do "wysokich kosztów transakcji w #bitcoin". W obecnych warunkach, przy dość zatkanym Bitcoinie transakcja z giełdy powinna cię kosztować 3-5 złotych, a nie 100. Musisz tylko używać porządnej giełdy.

Koszty są wysokie, bo użytkownicy mają to w dupie, nie chce im się douczyć trochę i przepłacają, a giełdy mają to w dupie bo użytkownicy mają to w dupie i nawet nie narzekają, a lepiej dla giełdy jak zmieniasz waluty tysiąc razy, żeby tylko zrobić przelew. :D

Więc jedziemy. Jak jesteś ogarnięty i używasz SegWitowego portfela to w chwili obecnej możesz natychmiastowo wysłać BTC za $4.

Segwitowa transakcja z jednym wejście i dwoma wejściami to 180 bajtów:

https://coinb.in/#fees - dobra strona do modelowania wielkości transakcji i ich ceny

a realne fees w tej chwili to 140sat/B:

https://dedi.jochen-hoenicke.de/queue/#1w
https://bitcoinfees.earn.com/

160 * 180 * $15 /1000 / 100 = $4.3

Jak jesteś nieogarnięty to używasz jakieś giełdy, która to olewa. Taka giełda zlepi ci transakcje z dwóch wejść, z dwoma wyjściami, bez segwit. Razem 296 bajtów. W dodatku przepłaci grubo na fee (300sat/B i więcej), bo w końcu ty płacisz.

300 * 296 * $15 /1000 / 100 = $13.3

4 dolary, a 13 to spora różnica. Niektóre giełdy to robią te fee nawet dwa razy wyższe niż potrzeba. Bo je stać: płaci użytkownik-frajer.

W dodatku gdyby take giełda zaimplementowałą "batching" (grupowanie transakcji), to jest w stanie oszczędzić dodatkowe 80%, przez używanie jednego wejścia dla wielu, wielu wyjść. Stąd cena jednej transakcji z giełdy to realnie mniej niż dolar. Z własnego Bitcoinowego portfela też da się to zrobić, grupując kilka transakcji (nie zawsze realne, wiadomo).

Polecam doczytać i sprawdzić które giełdy jak działają, i używać tych które są kompetentne. Dużo lepsze rozwiązanie niż przepłacać (przewalutowanie to też przepłacanie), i narzekać "że drogo".

Jedna z wielu list z informacjami o SegWit i giełdami które je obsługują - Bitstamp, Kraken, LocalBitcoins i wiele innych mają zaimplementowane zarówno SegWit jak batching. Pytać support kiedy będzie na twojej giełdzie. To ich psi obowiązek, żeby klient nie musiał płacić bez potrzeby. :)

Ale jakoś nigdy nie widzę pytań na #bitcon i #kryptowaluty , "czy giedła XYZ implementuje SegWit i batching". A szkoda, bo przepłacając i używając takich giełd, zapycha się miejsca dla wszystkich innych, więc wszyscy są na tym stratni.
  • 28
@pawlo74: Janusz leje olej z frytek do baku, to Janusz będzie altował. "Panie wiem co mówię, Bitcoin się nie skaluje, po co przepłacać. Tu jest nowy dobry alt. 100 razy podskoczy w tym roku. Hehe"

Według mnie w tym roku czeka nas przynajmniej jeden porządny krach. Btc straci ponad połowę, a alty w sumie ponad 90%. W ciągu kilku godzin. Giełdy nie wyrobią, taka będzie panika. Większość tego szajsu zniknie zupełnie,
@dpc8: to co się teraz dzieje nie różni się w zasadzie niczym od tego co zawsze. Każda fala nowych w krypto świecie zaczyna tak samo i kończy tak samo czyli zaczyna się na altach bo bitcoin drogi nie daje już tyle zarobić a kończy ze zmasakrowanym portfelem w BTC. To jest długi proces nauki.
Za dwa lata pierwsza dziesiątka będzie zupełnie inna, ten rynek nie lubi próżni, będą setki nowych wspaniałych
@dpc8

Według mnie w tym roku czeka nas przynajmniej jeden porządny krach. Btc straci ponad połowę, a alty w sumie ponad 90%. W ciągu kilku godzin. Giełdy nie wyrobią, taka będzie panika. Większość tego szajsu zniknie zupełnie, a przez lata nikt nie będzie miał odwagi zainwestować w nic poza najlepszymi coinami


To tylko twoja niczym nie poparta fantazja. Altów będzie przybywać, a rynek wystrzeli jak nigdy dotąd. Czytałem już o upadku krytpo,
@dpc8:

No i co spinasz, kto ma wiedziec ten wie i sam zalozyl portfel segwitowy a srodki od dawna przelewa za posrednictwem np. LTC albo XEM

A jak ktos głupi to niech płaci, mi raczej kogos takiego nie żal
@kooliber: Papierowy, a nie ma papierowy - nie ma różnicy. Papierowy wallet to w zasadzie klucz prywatny na papierze. W zależności jak został stworzony i jak został użyty, takie będa koszty. Wszystko liczy się tak samo jak dla nie-papierowych portfeli.
tej chwili to 140sat/B:


@dpc8: Z mojej edukacjiwynika, że segwitowe portfele zaczynają się od 3
1. Gdzie mogę wygenerować nowy klucz prywatny i adres portfela segwitowego?
2. Czy wygenerowany portfel segiwtowy nadaje się do używania w electrum ?
@Supaplex: Od 3... albo bc... . Te bc... mają trochę problemów, bo są nowe i nie wszyscy je rozpoznają.

Każdy portfel obsługujący SegWit wygeneruje SegWitowe adresy. Papierow portfele według mnie nie mają sensu.

Jak masz małe kwoty, to niezrootowany telefon jest najbezpieczniejszy i najłatwiejszy w obsłudze. , Na komórki polecam Samurai Wallet. Wygeneruje Ci seed który zapisujesz na kartce papieru i nigdy się już nie musisz męczyć.

Jak masz duże kwoty