Wpis z mikrobloga

cześć Mirki, może ktoś z #prawo jest w stanie mi pomóc. Czy straż miejska ma prawo dać mi mandat i odholować auto ze źle oznaczonego miejsca da inwalidów? wiem, że nic nie powinno mnie tłumaczyć z parkowania w takim miejscu ale nim mnie osądzicie, to jednak postaram się troche wytłumaczyć.

od niedawna w #krakow wpadli na genialny pomysł zmniejszenia ilości miejsc parkingowych w centrum, z tego też powodu od paru tygodni wymazują wszystkie znaki poziome na jezdni i chodnikach a przy okazji dodają nowe znaki pionowe, w tym parę nowych, dodatkowych miejsc dla inwalidów. w paru przypadkach jest to po prostu doklejenie nowego miejsca do już istniejącego - na jednym z tych doklejonych miejsc nieświadomie zaparkowałem, niestety dopiero po fakcie zauważyłem, że zamienili tabliczkę z 1x na 2x miejsca parkingowe(koperty oczywiście nie było) dołączam zdjęcie z tego miejsca - stałem na miejscu, gdzie obecnie stoi auto dpd.

i tu pojawia się problem, jak już wspomniałem na jezdni nadal nie ma narysowanych kopert i tak naprawdę ciężko ocenić gdzie i jak duże to miejsce dla inwalidów jest wyznaczone (tu pan strażnik stwierdził, że takie miejsce powinno mieć 4 metry i sam powinienem sobie to policzyć przed parkowaniem) dodatkowo, jeżeli znak pionowy jest zasłonięty przez np duże auto, to wtedy koperty powinny nas o tym informować.

myślicie, że da rade się z tego wybronić? wiem, że jest w tym też dużo mojej winy, jednak gdybym stanął na kopercie to po prostu popukał bym się w głupi łeb, zapłacił mandat i siedział cicho ale w tym przypadku uważam, że zrobili mnie trochę w konia, w szczególności że kosztowało mnie to tysiąc złotych ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Tego co na szybko udało mi się w internecie znaleźć to cytuje: ! " Aby oznakowania miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych były czytelne i zrozumiałe dla wszystkich uczestników ruchu powinny być oznakowane znakami pionowymi i poziomymi. Bywa, że zarządca terenu (np. na parkingu sklepowym) stawia wyłącznie znaki pionowe oznaczone symbolem D18 (miejsce parkingowe) lub D18a (parking – miejsce zastrzeżone) i dodatkowo zamieszcza tabliczkę informującą, że miejsce jest dla osób niepełnosprawnych (znak T-29). Zapomina jednak o oznakowaniu poziomym. W takim przypadku straż miejska wezwana do interwencji, gdy nieuprawniony kierowca zajął takie miejsce, niewiele może zrobić. "

pozdrawiam i lepszego weekendu życzę ¯\_(ツ)_/¯

WWWWwwwww - cześć Mirki, może ktoś z #prawo jest w stanie mi pomóc. Czy straż miejska...

źródło: comment_W8M9HQ5CWxgqCoU6mf18VEtVQSik9m5U.jpg

Pobierz
  • 24
@seicel zapewniam cię że nie. A jeśli miasto tak bardzo dba o bezpieczeństwo to ma chyba jakaś schizofrenię pozwalając parkować na jednym pasie po zmroku na Dietla. Tam w końcu dojdzie do porządnego #!$%@?ęcia
Jeśli ta osobówka to Twoje auto, a na jezdni nie ma kopert, to moim zdaniem nie stoisz na miejscu dla niepełnosprawnych.

Przy braku znaków poziomych należy założyć że dwa następne miejsca za znakiem są miejscami dla niepełnosprawnych.

Pewnie mniej-więcej wychodzi że do znaku "parking, koniec" będą te dwa miejsca.
@WWWWwwwww: miejsca dla niepełnosprawnych wyznaczają koperty. Nie muszą być namalowane zaraz za znakiem. Ważne żebyś nie parkował na kopercie. Jeśli ktoś chciałby dać Ci mandat to popełniały przestępstwo.
@Felonious_Gru: Podałeś paragraf mówiący co oznacza znak poziomy P-18 i jak powinien wyglądać w przypadku wyznaczenia nim miejsca dla niepełnosprawnych.
Tu nie ma znaków poziomych, więc podany przez ciebie paragraf nie ma tam zastosowania - dotyczy tylko miejsc gdzie znajdują się linie P-18 i tłumaczy co one oznaczają.

Droga oznakowana jest znakiem D-18a z tabliczką T-29:
D-18a "parking - miejsce zastrzeżone" oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdu uprawnionej osoby
Umieszczona pod
@hellfirehe nie zgodzę się że informacyjne znaki pionowe nie wymagają potwierdzenia znakami poziomymi. Opłatę w strefie płatnego parkowania pobiera się tylko w miejscach, które są oznaczone znakami poziomymi.
nie zgodzę się że informacyjne znaki pionowe nie wymagają potwierdzenia znakami poziomymi


@DOgi: Jeśli nie wynika to wprost z rozporządzenia (a dla D-18 nie wynika), to nie wymagają.

płatę w strefie płatnego parkowania pobiera się tylko w miejscach, które są oznaczone znakami poziomymi.


@DOgi: Wynika to z art. 13 ustawy o drogach publicznych, który pozwala na pobieranie opłaty za miejsca "wyznaczone", a z rozporządzenia wynika że miejsca "wyznacza" tylko znak