Wpis z mikrobloga

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

wyobrażenia sobie jak wyglądały wojny bez prochu


@dzygit: Myślisz że teraz jest jak w kinie akcji i po strzeleniu w dowolną kończynę człowiek od razu umiera? Ludzie potrafią biegać z bebechami na wierzchu, wić się w konwulsjach wiele godzin. Taka rana jak na zdjęciu nie różni się wiele jak od oberwania krawędzią szrapnela. Jeden #!$%@? jak sie zabijają, broń palna nie robi tego w lepszy sposób.

.
dqdq1 - > wyobrażenia sobie jak wyglądały wojny bez prochu

@dzygit: Myślisz że ter...

źródło: comment_pHrA8ZFD9xzeGFYsbalidDxN3L3ttqgl.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: Ciekawostka - podczas tej wojny Rosjanie używali nabojów, które często przechodziły przez czaszkę, zostawiając w niej "tunel". Osoby z taką dziurą nieraz przeżywały, co bardzo pomogło w badaniach nad powstawaniem obrazu wzrokowego w mózgu.
  • Odpowiedz
@test_user: A "współczesne" bitwy jak lądowanie w Normandii, bitwa o Staliningrad czy wojny w Korei i Wietnamie były bardziej humanitarne od bitew na miecze?
Same lądowanie w Normandii pochłonęło więcej ofiar niż bitwa pod Grunwaldem.
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: Paradoksalnie - zastosowanie prochu w wojskowości, upowszechnienie i rozwój technologiczny broni palnej, szybciej i łatwiej uśmiercającej ludzi od broni białej, stanowiły formę makabrycznej humanitaryzacji, myśl ta pojawia się już w XVI w., kiedy w wojskowości Europy Zachodniej następuje swoista ekscytacja możliwościami "broni ognistej", nawet pomimo wzgl. większej w niektórych przypadkach skuteczności broni białej (przykładem tego był tzw. karakol w kawalerii, która się wzajemnie ostrzeliwała, zarazem wykonując skomplikowane manewry i tracąc swój największy atut, czyli dynamikę ataku. Skuteczność karakolu była przeciętna, zwł. w walce z tradycyjnie walczącymi przeciwnikami, mimo to formacja taka stosowana była aż po wojnę 30-letnią). Najbardziej znanym przykładem tej myśli są XVIII-wieczne "Listy perskie" Monteskiusza, w których autor sformułował tezę o humanitaryzmie zastosowania prochu, dzięki czemu konflikty trwają krócej, a na polach bitew w mniejszym stopniu dochodzi do niezwykle brutalnych walk bezpośrednich.

żołnierz został muśnięty piórem szabli (


@myrmekochoria: Zakrzywiona, lekka szabla to relatywnie "bezpieczna" dla życia broń, z XIX-wiecznych (zwł. z wojen napoleońskich i wojny secesyjnej) statystyk wynika, że wzgl. rzadko szabla zabijała na polu bitwy, natomiast rodzaj ran (cięte, niezbyt głębokie) umożliwiał w miare łatwiejsze gojenie i mniejsze ryzyko infekcji niż w przypadku broni sztychowej (długie i proste pałasze, lance, bagnety), których użycie częściej kończyło się zgonem przeciwnika, a rany były nadzwyczaj groźne. Z tego też powodu w Europie epoki rewolucji przemysłowej i wynikających z niej napięć do tłumienia robotniczych strajków i innych niepokojów społecznych często używano lekkich jednostek kawalerii wyposażonych w "bezpieczniejsze" szable (np. huzarów w Anglii w czasach napoleońskiej blokady kontynentalnej, czy kozaków uzbrojonych w szaszki w Królestwie Polskim podczas rewolucji 1905 etc.), niż np. uzbrojonych w pałasze dragonów lub
  • Odpowiedz