Wpis z mikrobloga

Drogie Węgierki i Mirki,

Z racji, że zawsze miałem w domu rodzinnym zwierzyniec - a w nowym domu niestety mogę liczyć na towarzystwo kretów i kotów sąsiada - postanowiłem kupić sobie psa.
I tu pojawiają się pytania. Upodobałem sobie psy rasy Shiba Inu - wygląd, wielkość, no i w końcu to doge ;)

A teraz pytania:
- trudny w wychowaniu?
- jakie jest jego nastawienie do dzieci?
- problematyczny?
- gdzie takiego szukać?

Z góry informuje, że pies będzie szkolony metodami behawioralnyni (Wesoła Łapka) przez profesjonalnych trenerów.
Głownie zależy mi, czy ktoś może powiedzieć o jego nastawieniu do dzieci - gówniak lvl 3 wbije niedługo, a chciałbym by raczej się zaprzyjaźnili.

Jeśli mieliście doświadczenia z ta rasą, to dajcie znać :)

Dzięki!

#psy #kiciochpyta #doge #smiesznypiesek #pies #shibainu
Halba - Drogie Węgierki i Mirki,

Z racji, że zawsze miałem w domu rodzinnym zwierz...

źródło: comment_6udy33Bu1aTB4q80aX0Q8B2Zdw4KtHdi.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@Halba tak naprawdę wszystko zależy od pierwotnej socjalizacji psa, to że ktoś uznaje jakąś rasę za trudną w wychowaniu najczęściej świadczy o nieodpowiednim podejściu, zaniedbaniu socjalizacji i bardzo łatwo się takim hasłem usprawiedliwia.
Sam mam psa pierwotnego, syberianke pomieszaną z malamutem. Dobre wychowanie sprawiło że pies jest posłuszny, nie ucieka (#ojezuhuskyuciek) ponieważ ma zaspokojone wszelkie podstawowe potrzeby, zwłaszcza związaną z aktywnością fizyczną i umysłową.

Paradoksalnie te "łatwe" do wychowania psy, typu Goldeny czy Labki statystycznie mają największą ilość pogryzień i ataków na ludzi. Bo jak Janusz wyczyta że pies rodzinny, to sam się wychowa.
No i potem są problemy że pies nie wpuszcza męża do sypialni albo Karyna głoduje bo jej piękny goldenik nie chce wpuścić do kuchni i
  • Odpowiedz
To zawsze kwestia socjalizacji, zasad oraz wychowania. Oczywiście są tzw. wzorce rasowe o których trzeba mieć baczenie. Ale bez paranoi i lamentów rodem z Facebookowych grup Młode Madki.


@bajeron: pierwsze i drugie zdanie się nieco wyklucza. Nie znając wymagań ciężko polecić rasę. Jak ktoś jest zielony, może popełnić masę błędów, których shiba nie wybaczy. I nie powiesz mi, że tak samo można polecić każdemu każdą rasę, bo ludzie są różni i mają różne wymagania. Jak ktoś nie ma rozeznania i nie jest zbyt cierpliwy, a do tego brak mu żelaznej konsekwencji, ale jest odpowiedzialny, nie znaczy, że nie może mieć psa - wystarczy psa, który łatwiej i szybciej się uczy. Nie sądzę, żeby ktoś, kto podejmuje pierwsze kroki z maltańczykiem, mógłby również dobrze kupić sobie malinę, bo to że się zniechęci to mało powiedziane.
To nie jest kwestia odradzania za wszelką cenę, tylko uświadamiania, że pies to nie tylko wygląd. Stąd moje pytanie do @Halba o to jakie wg niech cechy powinien posiadać idealny dla niego pies.

Paradoksalnie te "łatwe" do wychowania psy, typu Goldeny czy Labki statystycznie mają największą ilość pogryzień i
  • Odpowiedz
@matra jasne że nie każdy pies jest odpowiedni, tego akurat nie napisałem. Bo pies aktywny typu border collie dla człowieka kanapowego to zbrodnia.
Nie powinno się popadać w paranoję typu "husky trudny i ucieka". To akurat najczęściej wina człowieka, tego jak psa wychował i czego psiak doświadczył. Nic tu się nie wyklucza.

Pierwotniaki mają bardzo silny instynkt stadny, dobrze współpracują w domowym stadzie (o ile w rodzinie wszystko w porządku, bo często przy braku przewodnika większość psów sama czuję się w obowiązku narzucić jakieś zasady stadu. Dlatego najlepiej żeby psiak czuł się ważny, był wicekierownikiem w towarzystwie kierowników, niby ważny ale nie decyzyjny).

Badań jest mnóstwo, pierwsze z brzegu
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@matra trochę dziwne pytanie - pewnie wiesz, że nie ma psa idealnego. Jest tylko pies z wadami, na które możemy się zgodzić.
Jak dla mnie to lubię jak tętni on życiem. Nie chce maślanych oczu i wiecznej tęsknoty. Lubie charakterników, ale wymagałbym też lojalności.
Jak z człowiekiem, każdy ma swoje miejsce i czasami potrzebuje czasu dla siebie (i tylko dla siebie). Widywałem mnóstwo pociesznych maltańczyków, terierów, opasłych goldenów. Ale żaden nie
  • Odpowiedz
Nie powinno się popadać w paranoję typu "husky trudny i ucieka". To akurat najczęściej wina człowieka, tego jak psa wychował i czego psiak doświadczył. Nic tu się nie wyklucza.


@bajeron: ale nikt tu tego typu bzdur nie wypisuje, jedyne co to właśnie uściślamy jakie są konkretne cechy danej rasy.

Badań jest mnóstwo, pierwsze z brzegu
  • Odpowiedz
@matra akurat fora psie na szczęście umierają, bo można było tam jedynie dostać raka od czytania wzajemnych wyzwisk ludzi na siebie, wywalizowania szkół czy groomerów xD bo koniec końców tylko oni te fora czytali a nie ludzie szukający odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Myślę że można śmiało powiedzieć że nie ma psa idealnego (poza pluszowym) lub takim małym którego dziecko może kopnąć jak zacznie je próbować pogryźć XD

A tak na
  • Odpowiedz
Myślę że można śmiało powiedzieć że nie ma psa idealnego (poza pluszowym) lub takim małym którego dziecko może kopnąć jak zacznie je próbować pogryźć XD


@bajeron: jw - ideał to nie jest twór bez wad, tylko twór, który nam w 100% odpowiada ( ͡ ͜ʖ ͡)

  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@matra chyba chodziło o coś w rodzaju samoobrony w razie nagłego przypadku agresywności. (raczej dziecko nie poradzi sobie z większością psów gdyby te miały zamiar je zaatakować)
Lubię rzeczowe dyskusje na mirko :)
  • Odpowiedz
@bajeron: jw - ideał to nie jest twór bez wad, tylko twór, który nam w 100% odpowiada ( ͡ ͜ʖ ͡)


@matra jak się zakochał w Shibie, jest mirkiem z wypoku i jak widać ma trochę doświadczenia to da sobie radę z wychowaniem

Zwyczajnie kiedy na forach widzę spinanie się januszy o to który pies lepszy dla dziecka, który mądry, który głupi to tak jakby zakładać że każdy azjata jest geniuszem
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@matra ja nie mówię, że można - ale w życiu nie raz musiałem psa kopnąć, czy też potraktować gazem w sytuacji, gdy ten rzucił się na mnie bez powodu, lub na moje dziecko. (nie moje oczywiście, bo swoje wychowuje) Częsty obrazek na wsiach, gdzie Janusz przez całe życie trzyma psa na łańcuchu.
Także, być gotowym na wszystko musisz być :P
  • Odpowiedz