Wpis z mikrobloga

Mirki, takie rozkminy młodego (jeszcze, ale już niedługo) człowieka na etapie oswajania się z rynkiem pracy.

Jakie zawody pozwalają spoko zarobić, a jednocześnie nie wymagają nie wiadomo jakiego wykształcenia czy talentu?
Pierwsze co mi przyszło do głowy to kierowca ciężarówki/maszynista. Wymagają na start zainwestowania kilku tys. w uprawnienia (c+e, kw. wstępna lub licencja+świadectwo) i badań lekarskich, a zarobki ponad średnią krajową.
Na Wypoku często przewija się programista. Pytanie czy człowiek bez ścisłego umysłu może nauczyć się np. C++ na podstawie kanału YT Zelenta na tyle dobrze, żeby wejść w to zawodowo?

Jakie jest Wasze zdanie?

#pracbaza
#praca
  • 22
  • Odpowiedz
  • 0
@ChuckNorris_ yup, ale trochę też realistyczne podejście do tematu.

Po co np. marnować 5 lat na mgr socjologii i nic z tego nie mieć zawodowo, skoro uprawnienia maszynisty zdobywa się w 2 lata, a zarobki całkiem ok?
  • Odpowiedz
@PjeseczeQ Maszynisci to nie tak duzo zarobia bo kolo 3. Chyba ze prywstny kontrakt ale to nie zycie to meka. Telefon o 3 rano ze za polngodziny masz transport do Szczakowej tam jedziesz te 12h koncza ci sie minutki na jakims zadupiu dajmy na to nie ma transportu to wracasz pociągami autobusami z 3h i jestes w domu na pare h. Nie mozesz ponad to nigdy miec ninciuta alkoholu czy narkotykow we
  • Odpowiedz
  • 1
@Kolejorz8 dzięki za opinię. Często właśnie słychać o wolnych miejscach np. w PKP Cargo, co nie zmienia faktu, że korzystniej zrobić licencję na własną rękę, niż podpisywać lojalkę na gównowarunkach.
  • Odpowiedz
@PjeseczeQ istnieją dwa rodzaje mitów : że studia gówno dają i że bez studiów gówno będziesz miał. Reguły nie ma, ale statystycznie ludzie po studiach zarabiają więcej. No i masz mniejsze prawdopodobieństwo fizycznej tyrki, ale co kto woli
  • Odpowiedz
@PjeseczeQ: Zależy czy chcesz zostać w kraju. W Ameryce masz pracę w przemyśle chemicznym po 3 latach studiów na start 70k dolanów. Generalnie uważam, że po każdych studiach masz dobry start w przyszłość. Jak na studiach będziesz typkiem pokroju hehe pijemy pjontek pjonteczek pjontunio to się nie dziw, że obudzisz się skacowany na takim samym poziomie jak przyszedłeś na studia. Uważam, że studia oprócz nauki powinny dać Ci natchnienie, jakieś nowe
  • Odpowiedz
@PjeseczeQ no to kontynuuj, bo studia w późniejszym wieku to już jest męka (dom, dzieci, praca) a w drugą stronę łatwiej się przekwalifikowac (uprawnienia zawodowe i praktyka trwają krócej)
  • Odpowiedz
  • 0
@Szatanski_werset jak już mam studiować, to po to, żeby mieć coś z tego. Nawalić to się mogę pod mostem, zawsze.

Wiem jak wyglądają zarobki w IT, pytanie czy humanista na podstawie ogólnodostępnych tutków cokolwiek zarobi w tej działce?
  • Odpowiedz
@PjeseczeQ jesteś w takim wieku, że masz szansę to sprawdzić i jak nie pyknie to zlapiesz coś innego. Mówię, reguły nie ma - próbuj. Są świetni programiści bez studiów jak i #!$%@? po. I też nie kumam czemu miałbyś z czegoś rezygnować, możesz studiować i robić coś równolegle w jakimś kierunku
  • Odpowiedz
  • 0
@srul2016 jasne, stąd pytanie. Rezygnować nie zamierzam.

Tylko wszędzie słychać o deficycie ludzi w IT, że nikt się nie garnie etc., a z drugiej strony internet pełny kursów za darmochę, dziwne to.
  • Odpowiedz
@PjeseczeQ ja polecam studia Automatyka i Robotyka, drzwi ci się otwierają na wszystko, albo znajdziesz spoko stanowisko jako projektant, koordynator projektu itp. praca biurowa tylko musisz ogarniać, zarobki zaczynają się od 3K na rękę. Albo pracujesz jako serwisant, monter (tak jak ja) itp. i zarobki też sie zaczynają od 3K na rękę ale tu dochodzi pojazd służbowy do celów prywatnych, telefon, laptop.
  • Odpowiedz
@PjeseczeQ wydaje mi się że it jest teraz tak szeroką branżą że popyt na ludzi przerasta podaż, ale ustabilizuje się to bo cześć procesów jest już automatyzowana. W tech supporcie wymagają np bardzo dobrej znajomości co najmniej dwóch języków obcych na wejściu, a skille przychodzą z praktyką i ze szkoleniami. Internet to w ogóle kopalnia wiedzy, więc nic w tym dziwnego nie ma, ale nie każdy umie tą wiedzę przyswoić i wykorzystać
  • Odpowiedz
@PjeseczeQ: interesuj sie rynkiem pracy i pod to kieruj swoje kształcenie. Zanim poszłam na studia wiedziałam już co chce robic i jakie certy i kwalifikacje muszę mieć. Z mojej obserwacji widze ze jaak ktoś nie planował sensownie swojej przyszłości to albo był w dupie albo cos rzeczywiście znajdował w miarę na jego możliwości ale nie był z tego zadowolony bądź rzeczywiście cudem cos znajdował. Ja uważam ze studia powinny byc zgodne
  • Odpowiedz