Wpis z mikrobloga

Takie ostrzeżenie dla wszystkich :

Art. 212.
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Sposób działania sprawcy nie ma znaczenia. Chodzi tu o każdy sposób umożliwiający przekazanie treści zarzutu innej osobie (mowa, pismo, gesty, język migowy używany przez głuchoniemych, rysunek). Zniesławienie może być popełnione tylko w formie działania. Osoby, w obecności których dokonuje się pomówienie muszą być zdolne do odebrania przekazywanej informacji. Jeżeli np. osoba nie zna języka lub z innych względów nie jest w stanie odebrać przekazywanej informacji, to znamiona przestępstwa zniesławienia nie zostaną zrealizowane.

Pomawiany podmiot nie musi być wskazany imiennie, jeżeli, biorąc pod uwagę inne okoliczności, można go zidentyfikować (wyrok SN z 23 października 1936 r., 2 K 852/36, RPEiS 1937, nr 4, s. 848).

#fryzjer #grodziskmazowiecki #afera
  • 18
@dziecielinapala Przestępstwo pomówienia jest ścigane z oskarżenia prywatnego, a zatem zgodnie z art.101 § 2 kodeksu karnego, karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia. Jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa ustaje z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.
@zolwixx Hehe.

Fakt faktem może wyoblrzymiam patrząc na jakość usług świadczonych przez nasze sądy i prokuratury ale niech trafi na ambitnego prokuratora szukającego awansu albo takiego który hejtuje takie działania i poważnie się weźmie za sprawę.
@Polanin: @JohnRandom: @Jaracz_Joint: Usunąłem bo Mircy trochę za bardzo zaczęli przeginać i jechać po salonie.
Oczywiście mam kopię wszystkich wpisów, z niektórych nawet śmiechłem ( ͡º ͜ʖ͡º)

Teraz szybki update:
W konsekwencji tej afery salon z miasta obok (Żyrardowa) o niemal identycznej nazwie, z niemal identycznym logo i świadczący te same usługi wydał oświadczenie:
https://www.facebook.com/Karwaszewski-Barber-%C5%BByrard%C3%B3w-217801558413293/

Ja nie zamierzam odpuszczać i będę informował o sprawie
@Jaracz_Joint: Dzięki mireczku za wsparcie, jednak nie zamierzam się na nim bogacić.
Zupełnie nie wiem w jakim kierunku pójdzie dalej ta sprawa, ale jeżeli miałoby z tego wyniknąć jakieś zadośćuczynienie, to oddaję 110% na cele dobroczynne :)
@kartoszki_vip Trochę czasu zmarnujesz ale jeśli będzie adwokat to w sumie przegrana strona zapłaci za niego więc Ty stratny nie będziesz.

Oddaj na cel "jak nie być #!$%@? prowadząc działalność gospodarczą" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Polanin: W skrócie akcja wyglądała tak, że kartoszki_vip polubił na fb wpis, który stwierdzał mniej więcej "miałem przyjść, ale widzę, że szef to buc, który nie przyjmuje krytyki, tylko wyzywa klientów od debili" (bo tak mniej więcej wyglądała jego odpowiedź na negatywne oceny na fanpage), a właściciel korzystając z tego, że jego córka zna się z OPem zdobył do niego numer i zaczął grozić werbalnie i SMSami. A co Wykop zrobił
@Polanin: OP wrzucał screeny SMSów od gościa, dało się odczytać numer na tyle, żeby sprawdzić, że to faktycznie właściciel tego salonu, który dodatkowo chętnie w smsach do OPa podpisywał się imieniem i nazwiskiem. Moim zdaniem dobra nauczka dla buca ( ͡º ͜ʖ͡º)