Wpis z mikrobloga

"Redaktorzy" strony geekweek.pl, pisząc swój tekst, skopiowali albo przepisali większość artykułu, który napisaliśmy wczoraj na spacex.com.pl. Od pewnego miejsca wszystko jest identycznie jak u nas, pozmieniali tylko poszczególne słowa, albo kolejność wyrazów czy szyk zdań, normalnie jak w podstawówce przepisując wypracowanie od kolegi albo z neta. xD W obrazku pod wpisem jest diff z porównaniem artykułów, wszystko ładnie widać (wszystkie słowa, które są tam na biało, są identycznie w obydwóch artykułach, widać bardzo długie przepisane fragmenty, co w zasadzie wyklucza przypadek). Warto dodać, że pisząc nasz artykuł w ogóle nie opieraliśmy się na żadnych polskojęzycznych źródłach, więc wszystko jest "naszymi słowami". Gdyby w źródłach podali link do oryginału, to bym się nie czepiał, ale to by wymagało elementarnej przyzwoitości.

We fragmencie poniżej chyba widać ten plagiat najlepiej.

U nas:

Boczne boostery rakiety odbyły już wcześniej lot w kosmos, jako pierwszy stopień Falcona 9. Pierwszy z nich (na zdjęciach po prawej stronie) uczestniczył w misji CRS-9 w lipcu 2016 roku i wylądował na Landing Zone 1, na Cape Canaveral. Drugi (po lewej stronie) wziął udział w misji THAICOM 8 w maju 2016 roku i wylądował na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Będzie to pierwszy booster w historii SpaceX, który odbędzie ponowny lot po tym, jak wcześniej wziął udział w misji wyniesienia satelity na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO).


U nich:

Dwa boczne boostery, które napędzą tę potężną rakietę podczas jej dziewiczego lotu, pochodzą z recyklingu. Ten z prawej strony brał udział w misji CRS-9 w lipcu 2016 roku i wylądował na Landing Zone 1, na Cape Canaveral. Tymczasem drugi (z lewej strony) wziął udział w misji THAICOM 8 w maju 2016 roku i wylądował na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Co ciekawe, będzie to pierwszy booster, który odbędzie ponowny lot po tym, jak brał udział w misji wyniesienia satelity na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO).


Ten też fajny:

U nas:

Środkowy ma wylądować na platformie OCISLY pływającej na wodach Oceanu Atlantyckiego, a dwa boczne mają wrócić na ziemię i wylądować na platformach Landing Zone 1 oraz Landing Zone 2.


U nich:

Główny, środkowy stopień ma wylądować na platformie o nazwie OCISLY, pływającej na wodach Oceanu Atlantyckiego, a dwa boczne mają wrócić na ziemię i wylądować na platformach Landing Zone 1 oraz Landing Zone 2.


Jak do nich napisałem, to na początku w ogóle nie odnieśli się do moich zarzutów, tylko stwierdzili, że "to są zwykłe informacje, które dostępne są na wielu innych serwisach w Internecie". No niemożliwe, jakimś cudem nie o to mi chodziło (dowiedziałem się też, że przecież nie pracuję w SpaceX xD ). Potem, jak już zdecydowali się zahaczyć o meritum, to stwierdzili, że to przypadek i że "często inaczej nie da się złożyć zdania, aby miało sens i było poprawne językowo." No może i się nie da, jak się je najpierw skopiowało, a nie pisało samemu.

Nasz artykuł: https://spacex.com.pl/wiadomosci/falcon-heavy-zlozony-w-calosc
Ich artykuł: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/31858/falcon-heavy-zlozony-w-calosc-tak-wyglada-na-nowych-zdjeciach

#afera #plagiat #geekweek
sorki, ale otaguję też #spacex
Elthiryel - "Redaktorzy" strony geekweek.pl, pisząc swój tekst, skopiowali albo przep...

źródło: comment_ITonZPyD7iEITKFJkFie8ATD7PY9F1r1.jpg

Pobierz
  • 48
  • Odpowiedz
Gdyby w źródłach podali link do oryginału, to bym się nie czepiał, ale to by wymagało elementarnej przyzwoitości.


@Elthiryel: Narzekasz na to, że oni nie podają źródła ale sam też ich nie podałeś więc wieje trochę hipokryzją i przepychankami kto co napisał bez źródeł korzystając z angielskich serwisów.
  • Odpowiedz
@m0rgi: Nie chodzi o to, że nie podali źródła przepisując z angielskich serwisów, tylko o to, że skopiowali bezpośrednio nasz tekst (polski), zmieniając parę drobnostek (kilka słów, szyk zdania, itp.). U nas w pierwszym akapicie jest napisane, że to Elon Musk podzielił się zdjęciami na Twitterze i Instagramie, po czym poniżej jest zaembeddowany bezpośrednio tweet Elona i to jest źródło. Resztę tekstu pisaliśmy całkowicie sami, nie posiłkując się żadnymi "angielskimi
  • Odpowiedz
Resztę tekstu pisaliśmy całkowicie sami, nie posiłkując się żadnymi "angielskimi serwisami"


@Elthiryel: Czyli tylko z tweetera oraz rozmowy z twoim dobrym kumplem Elonem wiesz, że "W najbliższych dniach rakieta zostanie zamontowana na transporterze" czy "Podczas dziewiczego lotu Falcona Heavy planowane jest lądowanie wszystkich trzech boosterów rakiety" itp. Na pewno nigdzie tego nie przeczytałeś tylko od tak to sam z siebie wiesz a nie z konkretnego źródła?
  • Odpowiedz
@m0rgi: To już od jakiegoś czasu jest czymś w rodzaju "powszechnej wiedzy" wśród zainteresowanych ludzi. Tzn. było to pisane wielokrotnie i wałkowane na wielu forach, pojawiło się na praktycznie wszystkich stronach z newsami kosmicznymi, w tym i na naszej. Jasne, jak to jest jakaś nowość, albo interesujący artykuł, to zawsze podaje się źródło, co ja zawsze robię. Ale to jest informacja, nad którą wszyscy interesujący się lotami w kosmos i
  • Odpowiedz
@Elthiryel: Rozumiem co piszesz i widać, że masz rację. Z ciekawości sprawdziłem i stosujesz źródła przy innych wiadomościach. Nie siedzę w temacie a jedynie czasem skrót startu zobaczę czy kompilację faili stąd mogę uwierzyć, że to jakaś powszechna wiedza dla ludzi twojego pokroju co śledzą ten temat namiętnie co widać po innych , twoich newsach.
Dzięki, że chciało ci się merytorycznie odpowiadać :)
  • Odpowiedz
@Shatter: Tak jak tłumaczyłem wyżej, jedyne źródło to tweety Elona, które są zaembeddowane. Resztę artykułu napisaliśmy sami, to jest tylko kontekst do zdjęć, w postaci skondensowanej wiedzy, która od jakiegoś czasu w środowisku osób siedzących w temacie jest raczej powszechna, w tym momencie bardzo trudno by było podać pojedyncze źródło. Żaden artykuł nie był bezpośrednio tłumaczony.
  • Odpowiedz
@Elthiryel: Przeczytaj ustawę o prawie autorskim i pokrewnych. Nawet jeśli by skopiowali tekst nie naruszając artykułu 25 (i podpisując źródło z tytułu praw autorskich osobistych (16) ) to z 25 ust 5 pkt 2 przysługuje za to wynagrodzenie.
To tak z pod znaku #januszeprawa, acz w przeszłości prowadząc stronę (zarejestrowany w sądzie dziennik - prawo prasowe) miałem parę kradzieży zdjęć, etc. Z reguły wystarczył telefon do naczelnego
  • Odpowiedz
@Elthiryel: wy z tej strony to wszyscy takie płaczki jesteście, szkoda gadać. Rozumiem problem ale kurde ta reklama stronki na koncu to śmiechłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) i to, ze link do nich tez daliscie niczego nie zmienia.
  • Odpowiedz
@Elthiryel: ale po co ten płacz na wykopie o ten plagiat. To jest taka pierdoła. Zdania jednak troche pozmieniali, podkolorowałeś opis troszke. Oczywiscie są fragmenty żywcem wyjęte ale... Jeszcze rozumiem jakby zasięgi były niesamowite i zarobki. Tak naprawde jedynym czym sie zasłaniacie to to, ze bierzecie treści ze stron anglojęzycznych. Ale tez przepisujecie to co oni tam mają napisane tylko juz po polsku. A co do dowodu doskonale wiesz, ze
  • Odpowiedz
  • 12
@monarchista: To jest dziwne, że mnie #!$%@?, że ktoś kopiuje moją pracę? No to chyba mamy inne pojęcie o byciu dziwnym. Szczególnie, że w Polsce to jest zjawisko powszechne (zabieranie czyjejś roboty i podpisywanie się pod nią), więc tym bardziej trzeba to piętnować. To, że ktoś wejdzie przez tego linka na stronę nie daje mi absolutnie nic, na stronie i tak nie ma reklam, więc Twoja teoria się nie trzyma
  • Odpowiedz
@Elthiryel: nie to, ze sie #!$%@? o kradzież tylko o to, ze zrobiles o tym wpis na mirko. Wy zawsze jak coś piszecie to tak to ładnie oprawiacie i budujecie atencje podczas gdy nic szczegolnego sie nie dzieje. Zawsze jest totalny przerost formy nad treścią. Opisanie jabłka na 10 stron A4. Rozumiem, ze pisales z nimi i troche nie poszło ale robienie posta na wykopie tylko im zrobi reklame. Negatywne
  • Odpowiedz
@Elthiryel: ps. co do tej dziwności. Ewidentnie jest tutaj jakaś mafia spacex.com.pl bo choćby ktoś z Was nie miał racji i ta dostanie plusy a oponent będzie zminusowany :). Słuszne argumenty i tak będą pominięte. Zaobserwowałem to będąc z boku. Dlatego może też mam taki lekki niesmak. Ale to tyle. Pozdrawiam i wesołych świąt.
  • Odpowiedz