Wpis z mikrobloga

#chwalesie #budujzwykopem #budownictwo

Heja Mirki
Całe życie mieszkałem w 50 metrowych klitach z wielkiej płyty ale...
Udało się!!! Od kilku dni mieszkam już w swoim nowym domu! Choinka już stoi i czeka na święta.
To było ciężkie 1,5 roku - chyba najtrudniejszy okres w moim życiu. Ale jestem dumny bo sporą część prac wykonałem sam po 8 godzinach normalnej pracy:
- impregnacja więźby
- inst kanalizacyjna + oczyszczalnie ścieków z drenażem graffa
- inst elektryczna
- inst odkurzacza centralnego
- izolacja pod podłogówkę (folie, styropiany)
- gładzie + malowanie
- sufity podwieszane
- część podłóg
- listwy przysufitowe i przypodłogowe
- zabudowa poddasza (do skończenia)
i wiele wiele innych drobiazgów, które pochłonęły masę czasu i nerwów
W tym czasie urodziło nam się kolejne dziecko, więc tym bardziej było ciężko. Czasami z nerwów rzucałem pacami, młotkami..
Dużo się w tym czasie nauczyłem - bo na co dzień pracuję w branży IT.
Ale warto było i teraz siadając przed kominkiem już to wiem.
Pobierz
źródło: comment_7zMCmFIay7FOgaerP4SsZ5EqqMmZ5SEw.jpg
  • 139
@flakowy: można wiedzieć w jakiej mniej więcej okolicy dom i ile wyszło łącznie? Sam bym chciał kiedyś mieszkać w domu ale ciężko mi było oszacować koszta.
@flakowy: Gratuluje Mirku chociaż wydaje mi się, że wykusz i balkon to nie jest dobry pomysł. Ja osobiście szedłbym w prosto bryłę i duże przeszklenia ale to teraz. Zobaczymy jak sam kiedyś będę inwestorem.

Dużo się w tym czasie nauczyłem - bo na co dzień pracuję w branży IT.

Skąd czerpałeś wiedzę?
Jakie stanowisko?
@roykil: Mogę pośrednio odpowiedzieć na to pytanie bo kończę budowę domku 120m2 użytkowej. Już pisałem na #budujzwykopem ale w skrócie to co zostało mi do zrobienie to ocieplenie poddasza, panele/kafle w 80% bo część już jest, obudowa schodów, drzwi wewnętrzne. Na tą chwilę na budowę poszło 250k.
@Marcinowy: U mnie 50km od Łodzi w miejscowości z 260 mieszkańców mam LTE Plusa. Wziąłem na próbę i mam silny sygnał. Z tego
@flakowy: > płyta fundamentowa ocieplona xps 20 cm od dołu i po bokach
ściany - porotherm 20 cm szlifowany
ocieplenie - 25 cm grafitowego austrothermu
ogrzewanie - góra dół podłogówka zasilana z kotła gazowego kondensacyjnego
wentylacja mechaniczna z rekuperacją
okna 3 szyby w ramie salamander, montaż na ciepłych parapetach

Widzę, że raczej bliżej opcji full wypas niż opcji budżetowej. Zazdroszczę rekuperacji. Nie zazdroszczę wykuszu i balkonu nad nim. Za to piękne
@Marcinowy: U mnie 50km od Łodzi w miejscowości z 260 mieszkańców mam LTE Plusa. Wziąłem na próbę i mam silny sygnał. Z tego co mi u operatorów powiedzieli trzeba obejrzeć który maszt najbliżej stoi :) Pracować zdalnie się da.


@Gryllen: Tylko trzeba uważać na limit danych bo Plus strasznie kroi na tym ( ͡° ʖ̯ ͡°)
T-Mobile ma ofertę internet domowy z faktycznym ''bez limitu'' :)
Mogę pośrednio odpowiedzieć na to pytanie bo kończę budowę domku 120m2 użytkowej. Już pisałem na #budujzwykopem ale w skrócie to co zostało mi do zrobienie to ocieplenie poddasza, panele/kafle w 80% bo część już jest, obudowa schodów, drzwi wewnętrzne.


@Gryllen: A jaka część z tego to koszty samego domu? Bo w środku wykończyć trzeba w miarę tak samo cenowo zarówno mieszkanie jak i dom, a mi chodziło o same koszty postawienia
@roykil: 80k materiał + robocizna na murarkę. W tym jest wszystko począwszy od fundamentów, prace ziemne koparka itp. aż po ściany szczytowe i wieńce.
40k więźba + deskowanie pełne + papa + dachówka ceramiczna
21k ocieplenie z zewnątrz + podbitka + rynny bez tynku (tyko podkład)
15 okna ale tutaj można było tańsze wstawić

Interesują cię jeszcze instalacje?
@roykil: Weź tylko pod uwagę jedno. To można traktować tylko orientacyjnie. Dla przykładu ja mam dach dwuspadowy. Żadnych wykuszy tylko okna w połaci dachu. Nic skomplikowanego. Jak będzie coś więcej to oczywiście cena rośnie. Miałem opcję kupna szczegółowego wykazu materiałów (chyba konstruktor współpracujący z architektem takie coś oferował). Z czymś takim pozostaje tylko kwestia robocizny. Tyle, że taka przyjemność kosztowałaby mnie dodatkowo 1k.
@roykil: Jak brałem kredyt to liczone było 2k/m2 stan surowy zamknięty. Jako minimum bankowe. Więc mniej nie mogłem dostać z banku. Chyba że deklaruję budowę systemem gospodarczym ale wtedy ciężko się zmieścić w 2 latach do oddania.