Wpis z mikrobloga

Mrówki też mają swoje zwierzęta gospodarskie.

Leśne mrówki żywią się larwami owadzich szkodników oraz padliną z promienia nawet pięćdziesięciu metrów od mrowiska. Ale takie białkowe posiłki stanowią zaledwie około 33% kalorycznego zapotrzebowania tych owadów. Resztę pokrywają cukry. Tylko skąd wziąć w lesie cukier?

Dzięki fotosyntezie, w drzewich trzewiach krąży ogromna ilość cukrów, które stanowią ich źródło energii potrzebnej do wzrostu i rozwijania kolejnych igieł do przeprowadzania fotosyntezy. Mówimy o drzewach iglastych, bo tylko takie lasy są zamieszkiwane przez mrówki. Chyba że widzieliście kiedyś mrowisko zrobione z liści? ( ͡° ͜ʖ ͡°) W każdym razie mrówki nie zjadają igieł. Jeśli chodzi o wydobywanie cukru, wręczają się swoimi zwierzątkami.

Mszyce polują na białka zawarte w sokach drzew. W tym celu wpijają się w igły lub poprzez korę i zabierają się do wysysania przesyconej słodyczą krwi drewnianych nieszczęśników. Filtrują płyn pod kątem interesujących ich substancji, a pozostałość wydalają czymś, co ładnie nazwano syfonami. Tak powstaje spadź. Zgadza się, miód spadziowy pszczoły tworzą z odchodów mszyc. Ale! Mrówki też by chciały odrobinę tych słodkości. W końcu te cukry muszą pokryć 2/3 ich kalorycznego zapotrzebowania.

Dlatego właśnie mrówki nie zjadają mszyc, choć mogłyby. Zamiast tego chronią je przed naturalnymi wrogami, jak larwy biedronek i przy okazji napełniają swoje mrówcze brzuchy świeżym mięskiem. A na osłodę spijają słodką spadź wprost z... z kielichów. Mszyce zadowolone, bo nie zalepiają im się odbyty i nikt ich nie zjada, a i mrówka syta.

W przyrodzie jednak nic nie jest takie proste. Mszyce widząc, że warunki na danym drzewie się lekko pogorszyły, chcą przedostać się na inne. W tym celu następne ich pokolenia wytwarzają skrzydła. Zauważają to też mrówki, które nie chcąc tracić swoich cennych zwierzątek, odgryzają im skrzydełka. Dodatkowo trują je chemicznie wydzielając substancje spowalniające rozwój skrzydeł i utrudniające poruszanie się.

Czyż pomimo niesionej pomocy w wypróżnianiu i ochronie przed drapieżnikami, trzymanie mszyc na własną korzyść w nienaturalnie dużych stadach i uniemożliwianie im odejścia przemocą, nie sprawia, że leśne mrówki są zaskakująco podobne do nas?

#natura #ciekawostki #owady
irytacjaniebosklonu - Mrówki też mają swoje zwierzęta gospodarskie.

Leśne mrówki ż...

źródło: comment_Tscfo5r9JKlDLXyH7XpacFupeZmUkW12.jpg

Pobierz
  • 75
@irytacjaniebosklonu: Tak z ciekawostek, najlepszym sposobem na pozbycie się mszyc jaki do tej pory znalazłem, to wytrucie mrówek.
Hoduję sobie papryczki i inne ziółka na balkonie. Mszyce rzucają się na to jak cyganie na gruz, wiadomo, delikatne, podlane, nawiezione, bez chwastów. Do tych mszyc złażą mi się na balkon kawalkady mrówek. Ale wystarczy obsypać dookoła substralem na mrówki i poczekać. Jak biedronki złożą jaja, to wykluwają się takie małe terminatory, z
Jakim cudem mszyca tak szybko ewoluuje? Tylko chcą skrzydła i od razu im dzieciom wyrosną?


@ParuwkaInternetuw: To może być mechanizm ekspresji genu w reakcji na środowisko. Pogorszenie warunków -> mniej pożywienia -> zaburzenie ilości składników pokarmowych w komórkach -> biosynteza hormonu stymulującego wyrastanie skrzydeł. Mechanizm tworzenia skrzydeł ciągle tam jest tylko zazwyczaj nie jest używany. Swoją drogą poniżej fajny short eksploatujący koncepcje leku/narkotyku którego skutkiem ubocznym jest ekspresja "śmieciowego" nieaktywnego DNA.
AdireQ - > Jakim cudem mszyca tak szybko ewoluuje? Tylko chcą skrzydła i od razu im d...
Po za tym skąd niby mrówka wie, że małe mszyce im odlecą?


@ParuwkaInternetuw: To akurat może być ewolucja biologiczna / kulturowa. Jeżeli biologiczna to dzisiejsze mrówki są potomkami tych które odgryzały skrzydełka mszycą. Te które nie obgryzały, umarły z głodu bo ich mszyce uciekły. Jeżeli kulturowa to nawet nie muszą znać celu tego działania. Mogą przekazywać ten zwyczaj kolejnym pokoleniom bez rozumienia go - jak małpy które uznały banana za temat
@irytacjaniebosklonu:

Tak to jest jak się pisze z pamięci z jednego źródła, nie weryfikując po drodze takich istotnych szczegółów. Z automatu odpowiadała mi taka wersja, bo w mojej okolicy widuję same mrowiska z igieł, więc długo się nad tym nie zastanawiałam.


To jest Twój błąd, więc musisz wyciągnąć konsekwencję bo ponad 1000 ludzi zaufało Ci i teraz będą chodzić i gadać pierdoły, a to Twoi rodacy i im oni będą głupsi
O ile to że mrówki hodują mszyce wiedzą wszyscy po podstawówce


@Peeleejin: Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nie uczyli.

Przynajmniej w tej szkole podstawowej, do której uczęszczałem.

Ba, byłem kilka lat harcerzem, mrowiska widziałem wielokrotnie, to o niewolnikach mrówek dowiedziałem się dopiero teraz.

@irytacjaniebosklonu: Bardzo fajny artykuł. Szacunek za dobry temat.
samoświadomość na 250 tysiącach neuronów?


@AdireQ: To mniej czy więcej niż w sofcie pojazdów Tesli? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Można by obliczyć ile Tflops ma mrówka ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)