Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,
Muszę postawić serwer NAS. A na nim chmurę (nextcloud?) dostępną za pomocą własnej domeny. Nie wiem czy bawić się w #freenas i składać samemu czy kupić gotowy #nas zestaw pod 4 dyski.

Ma być super ciche, bo ma stać w moim mieszkaniu, super bezpieczne i najlepiej przechodzić w tryb uśpienia i się nie wybudzać samo bez powodu,

Na razie myślałem o ASUSTOR AS6404T. (mam na to 3 tysie bez dysków)

#komputery #it #serwery
Ktoś pomoże? Mogę warszawiakom postawić kratę za pomoc przy konfiguracji jbc.

//btw. Jak biorę światłowód dla firm w UPC, to ten ich router daje radę i da się na nim wszystko skonfigurować?
  • 7
@m-szuta: Jak masz dużo czasu i ochotę to możesz się bawić we własne rozwiązania - ale jeśli ten nas nie jest celem samym w sobie to wg mnie nie ma sensu odkrywać Ameryki na nowo. U siebie mam Synology DS415Play i to co mi potrzeba po prostu działa. Do tego UPC 300/30 dla firm z tym ich nieszczęsnym Hitronem - na szczęście za nim mam swój router (też Synology RT1900ac). I
@m-szuta: Synology jest znane z kompletnych, sprawdzonych rozwiązań. Też uważam, że nie ma co wymyślać koła na nowo, bo koszt będzie nieznacznie mniejszy, w poświęcisz masę czasu oraz nie będziesz miał wsparcia.
@MrAndy: A rozszerzysz o co chodzi z routerem? "Modem Connect Box Compal" mają w ofercie. Słabe? Na co podmienić i dlaczego?

Chcę postawić na tym urządzeniu jednocześnie chmurę na dane pracowników (2tb) - by się nimi dzielić i synchronizować. Ale też chciałbym mieć przestrzeń na archiwizowanie i backup danych (2tb) Czyli w raidzie 2 dyski po 4 tb. Co istotne, to intereest od strony osób, które otrzymują pliki i umieszczają musi
@m-szuta: Generalnie to najlepiej wziąć coś co można przełączyć w tryb bridge i używać tylko jako modemu a za tym postawić swój router. Musiałbyś się dowiedzieć co teraz mają dostępne. A może zamiast chmury lepiej byłoby postawić serwer vpn z dostępem do współdzielonego katalogu?
@MrAndy: A czemu VPN? Mi zależy na różnych poziomach dostępu dla różnych użytkowników. A ten Nextcloud jest super prosty w obsłudze (próbowałem wygooglać temat, ale są same artykuły o hostingach).
@m-szuta: Nextcloud nie znam ale kiedyś chciałem w ten sam sposób udostępnić pliki różnym osobom - poprzez chmurę w Synology. Okazało się, że problem jest w tym, że te pliki nie są blokowane podczas otwierania. Czyli np jeśli dwie osoby otworzą sobie ten sam plik a następnie jedna osoba go zapisze a po paru minutach druga to ostatecznie będą widoczne tylko te zmiany, które robiła druga osoba. Dałem sobie spokój i