Wpis z mikrobloga

@KrowkaAtomowka: Brałbym podłogowe. Gaz czy pompa to już pytanie nie do mnie. Mam w domu gaz i grzeję część pomieszczeń (w tym łazienki) podłogowo, a część grzejnikami. Dzisiaj chyba wszędzie zrobiłbym podłogowe. Dom ok. 180m2 z sutereną i poddaszem razem. Dobrze ocieplony. Okna 3-warstwowe.
Grzanie wody na 4 osoby 90-120zł/miesiąc. Od października do kwietnia płacę ok. 2tys. zł (przy gorszych zimach do 3tys., przy słabszych poniżej 2tys.) za cały gaz. Odejmij
@KrowkaAtomowka: Z tego co się orientuję, to podłączenie gazu +piec kondensacyjny wyjdzie Ci dużo taniej niż pompa - a oszczędności Ci tej różnicy nie zwrócą przez kilka ładnych lat. Też bym brał podłogówkę po całości + możesz od razu pomyśleć o jakimś kominku w salonie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KrowkaAtomowka: Pompa ciepła to bardzo rozległy temat.
Jezeli masz na myśli pompę ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła to muisz wiedzieć jakie możliwości energetyczne tego gruntu.

Jeżeli pod ziemią grunt jest suchy i woda gruntowa ma minimalny przepływ to taki system będzie bardzo niewydajny.
Pompy ciepła projektuje się do pewnych ujemnych temperatur, najczęściej do -10. Poniżej tej temperatury koszty tak rosną że bardziej opłaca się w najmroźniejsze dni dogrzać energią elektryczną.

Musisz
@KrowkaAtomowka:

mozna wiedziec co Cie zniechecilo do pompy ?


Ja mam małą działkę więc potrzebuję wiercić pionowe otwory po kilkadziesiąt metrów. Do tego nie mam żadnej pewności że wymiana energii na takich głębokościach jest sensowna. Więc musiałbym to sprawdzić. Czyli najpierw zrobić 1/3 lub połowę odwiertów, potestować ile ciepła jest pod ziemią i dopiero podjąć decyzję o inwestycji. Odwierty i testy kosztują.

Ja mam za bardzo zabudowaną okolice ulicami i dodatkowo
@KrowkaAtomowka:

Przy założeniu, że do ogrzewania domu potrzeba ok. 50 W na jeden metr kwadratowy powierzchni pomieszczeń, kolektor płaski powinien zajmować powierzchnię 1,5 do 5 razy większą niż powierzchnia domu. Zatem do tego rozwiązania niezbędna jest duża powierzchnia działki (np. ok. 600 m² dla domu o powierzchni ogrzewanych pomieszczeń ok. 150 m², jeśli grunt jest suchy i piaszczysty).


Część wiedzy jest aktualna
https://www.budujemydom.pl/pompy-ciepla/1343-zrodlo-dolne-w-ogrzewaniu-pompa-ciepla

Mój kuzyn rozpatrywał popmpę ciepła w swojej okolicy
@KrowkaAtomowka: Ma mniejszą wydajność ale lepsze to niż ogrzewanie elektryczne. Stosuje się ją tam gdzie jesteś skazany tylko na energię elektryczną i grunt ma słabe warunki oddawania energii cieplnej.

Przecztaj artykuł z linka i licz wszystko w arkuszu kalkulacyjnym ( ͡° ͜ʖ ͡°)