Wpis z mikrobloga

Siema mirki!
Wczoraj wybuchła bumba, PiS zdobył pisiont procynt, olaboga, lewaki dupa cicho, haha kodomici i ubywatele PRL.

Przyznam szczerze, że i ja się poczułem jakbym mokrą szmatą w pysk dostał.
Postanowiłem jednak poczekać aż kurz opadnie i przyjrzeć się sondażom bliżej...

I o to, co mi się w oczy rzuciło:
06.11 Badanie zrobione przez Kantar wykazuje 40% poparcia dla PiS i w sumie 48% poparcia dla pozostałych partii i 11% niezdecydowanych. (Do 100% sie nie sumuje, bo pewnie się zgubił procencik przy zaokrągleniach)
10.11 Badanie zrobione przez tę samą sondażownie wykazuje 38% poparcia dla PIS (spadek o 2%) i w sumie 46% (spadek o 2%) dla pozostałych, przy 16% niezdecydowanych. Te 4% spadku trafiło do niezdecydowanych - dotąd wszystko ok.

No i mamy teraz badanie wczorajsze :>
13.12. PiS wzrosło o 12% (do magicznych 50%) ale... Pozostałym partiom też urosło ! W badaniu wprawdzie nie widać wyników partii razem i wolność, można jednak przyjąć, że zachodzi te samo poparcie co wczesniej...

Co się jednak rzuca w oczy?0 niezdecydowanych - BUAHAHA. Wzrost PiS wziął się z beszczelnego przeklejenia niezdecydowanych PiSowi. No ja prdl

Źródło
#polityka #neuropa #4konserwy #bekazpisu #bekazprawakow
kurczok - Siema mirki!
Wczoraj wybuchła bumba, PiS zdobył pisiont procynt, olaboga, ...

źródło: comment_nkST4l9Bte2ov5PS1VdMcU8qoY8cYeiR.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Jakis_ja: Nie no, ja nie twierdzę, że to wina kantara. Wiadomo, że każdy prezentuje wyniki z pewnym biasem. Ale #!$%@?ć wszystkich niezdecydowanych PiSowi? Serio?
  • Odpowiedz
@kurczok: Nikt nie "#!$%@?ł" wszystkich niezdecydowanych PiSowi, tylko niezdecydowani zostali rozłożeni proporcjonalnie do wszystkich partii, aby bliżej zasymulować wyniki wyborów, jest to normalna procedura statystyczna w przypadku sondaży, aby pokazać jakim poparciem mogłyby się cieszyć partie. Z przedstawianiem niezdecydowanych jest ten problem, że w realnych wyborach ich nie ma - podejmują jakąś decyzję (lub nie idą głosować), więc jeżeli chcemy przedstawić sondaż jako wyniki wyborów, to możemy zrobić dwie rzeczy:

1.
  • Odpowiedz
@jPaolo2: A to nie jest tak, że niezdecydowanych rozdziela się proporcjonalnie zgodnie z poparciem deklarowanym przez zdecydowanych? To raczej oczywiste.

Inaczej mówiąc wynik dzieli się przez odsetek zdecydowanych.
  • Odpowiedz
@dontonek: Nie zostali. Widać wyraźnie, że głosy niezdecydowane zostały przeklejone do PiS.
@jPaolo2 @BongoBong. Sondażownie tego nie robią. To już robią ci, którzy dostają wyniki. No i żeby ładnie wyglądało 12% niezdecydowanych przyklejono pisowi.

Widać to ewidentnie jeśli przyjrzeć się poprzednim wynikom
  • Odpowiedz
@kurczok: To jest tylko i wyłącznie Twoja interpretacja, która nie ma żadnego potwierdzenia w faktach, zwłaszcza że inne sondaże potwierdzają podobną tendencję w wynikach poparcia (wzrost poparcia dla PiS). Jeżeli Fakt ogłosiłby inne wyniki niż dostał od Kantara to Kantar by natychmiast wydał oświadczenie.
  • Odpowiedz
@dontonek: @bongobong

zwłaszcza że inne sondaże potwierdzają podobną tendencję w wynikach poparcia

Chyba k***a kpisz :]

CBOS 08.12.2017 CAPI 41 18 11 7 3 3 2 2 13
CBOS 13.11.2017 CAPI 45 17 5 8 3 4 2 1 13
Nawet zbiasowany w kierunku partii rządzącej (nieważne kto rządzi) CBOS sprzed 4 dni pokazuje 41% poparcia dla PiS. WIęc nie, nie ma żadnego magicznego trendu wzrostowego. Powiedziałbym, że wręcz jest spadek.
  • Odpowiedz
@kurczok: PiS ma twardy elektorat, Ci co głosują na PiS są w dużej mierze zdecydowani. Moim zdaniem nie powinno być tak, że niezdecydowanych rozdziela się proporcjonalnie, moim zdaniem powinno się ich liczyć oddzielnie.
  • Odpowiedz
@kurczok: No i w przypadku rozłożenia w ostatnim CBOS niezdecydowanych, PiS miałoby ponad 46%, niecałe 4 pp. różnicy od Kantara, przy 3 pp. błędu oszacowania, porównywalne wyniki. I właśnie pokazujesz świetnie po co się niezdecydowanych rozkłada - porównujesz wyniki z rozłożonymi niezdecydowanymi do nierozłożonych niezdecydowanych, a to błędne. Nie znasz się na badaniach, a robisz aferę.
  • Odpowiedz