Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty #bitcoin #iota #dogecoin #litecoin #ethereum #lisk #podatki #ksiegowosc
Mirki, wklejam wątek na górze, żeby nie zginęło jako któraś z kolei odpowiedź na dole.
Temat rozliczeń i księgowości.
Dzwoniłem wczoraj na KIP, infolinię podatkową, żeby pogadać odnośnie rozliczeń, jaki PIT, sposób rozliczenia i kiedy powstaje obowiązek podatkowy. Byłem 37 w kolejce - zajebiście ! Ziomek w końcu odebrał i kazał poczekać, żeby poszukać interpretacji, po kilku minutach otrzymałem stosowne informacje.

Rozliczamy się na PIT 36, jeśli jesteśmy osobą prywatną oraz PIT 36, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i rozliczamy się na zasadach ogólnych lub 36L jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i wybraliśmy podatek liniowy 19%.
Osoba fizyczna nie ma wyboru i rozlicza się na zasadach ogólnych wg skali 18% do kwoty 85.528 zł oraz 32% powyżej tej kwoty - to ostatnie boli w ciul.
Prowadząc działalność mamy do wyboru standardowo zasady ogólne 18% i 32%, liniowy 19% lub ryczałt ewidencjonowany 3%, który liczymy od całkowitego przychodu, a nie od zysków jak pozostałe formy.
Wychodzi na to, że przy relatywnie małym wkładzie (w stosunku do potencjalnych zarobków) i dużej marży (zysku) jakie niosą kryptowaluty, jedynym sensownym sposobem rozliczania się jest założenie DG i rozliczanie się na ryczałcie 3%.

Co do tego, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, ziomek z infolinii twierdził, że wg interpretacji powstaje on w momencie faktycznego przelewu na osobiste konto w banku, gdy już fizycznie mamy dostęp do tych pieniędzy, a nie jak niektórzy twierdzą w momencie wymiany krypto->fiat na giełdzie lub krypto->krypto - to nie są jeszcze nasze pieniądze, możemy je za chwilę przej****.

Na chwilę obecną tyle mi się przypomina, lecz pewnie zapomniałem o czymś.
  • 33
No widziesz, wreszcie ktoś wziął telefon i to sprawdził. Chociaż rózni sie w niektórych miejscach ta opinia od innych opinii. Pewnie bedzie i tak przez pare lat, co urzad to wykladnia inna. Prawda jest taka ze jak nie wyplacicie z gieldy 10000 euro to i tak waszego zeznania nikt nie bedzie sprawdzal, czy dobrze naliczyliscie czy nie. Waże ze zaplaciliscie cos.

@deadzik:
Co do tego, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, ziomek z infolinii twierdził, że wg interpretacji powstaje on w momencie faktycznego przelewu na osobiste konto w banku, gdy już fizycznie mamy dostęp do tych pieniędzy, a nie jak niektórzy twierdzą w momencie wymiany krypto->fiat na giełdzie lub krypto->krypto - to nie są jeszcze nasze pieniądze, możemy je za chwilę przej****.


@deadzik: Dobrze słyszeć takie wieści, ale trzeba sobie zdać sprawę że krypto są
Co do tego, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, ziomek z infolinii twierdził, że wg interpretacji powstaje on w momencie faktycznego przelewu na osobiste konto w banku, gdy już fizycznie mamy dostęp do tych pieniędzy, a nie jak niektórzy twierdzą w momencie wymiany krypto->fiat na giełdzie lub krypto->krypto - to nie są jeszcze nasze pieniądze, możemy je za chwilę przej****.


@deadzik: to go chyba #!$%@?ło, ale miło słyszeć (jeżeli mówisz prawdę), że urzędy
ryczałt ewidencjonowany 3%


@deadzik: Od grudnia 2016 czynność:

emisja waluty elektronicznej i handel nią (kupno, sprzedaż), za pośrednictwem Internetu

klasyfikowana jest jako:

PKD 64.19.Z „Pozostałe pośrednictwo pieniężne”


Źródło: https://stat.gov.pl/metainformacje/interpretacje-klasyfikacji/interpretacje-informacje-o-zmianach/

Według ustawy o ryczałcie, firma rozliczająca się ryczałtem w ogóle nie może wykonywać takich czynności.