Wpis z mikrobloga

Cześć, z początku mówię, że o bitcoinie nie wiem nic i proszę o pomoc dla osoby w ogóle nie zaznajomionej z tematem
Mój szwagier był posiadaczem kilkunastu bitcoinów, zakupił je gdy kosztowały 200-300 zł za jeden (2012?) i je magazynował bo mówił, że cena będzie ciągle rosnąć i jak widać nie pomylił się
Niestety na początku 2014 roku zmarł i tutaj pojawia się kilka pytań
Czy moja siostra wraz z jej synem posiadając pełne prawo dziedziczenia ma prawo przejąć bitcoiny?
Gdzie te bitcoiny mogą się najprawdopobniej znajdować?
Jakieś portfele czy raczej dysk?
Czy moja siostra może się zwrócić do kogoś w tej sprawie?

#bitcoin
#kryptowaluty
  • 17
  • Odpowiedz
@Zdrzynkson: Wejdź na jego kompa (+ zewnętrzne dyski) i poszukaj pliku wallet.dat (w tamtych czasach chyba był tylko Bitcoin Core). Jeśli znajdziesz, to wróć po dalsze instrukcje ;) Możliwe też, że trzymał na giełdzie, a wtedy było... mtgox? Pewnie każda, która wtedy istniała już nie istnieje.
  • Odpowiedz
Czy moja siostra wraz z jej synem posiadając pełne prawo dziedziczenia ma prawo przejąć bitcoiny?


@Zdrzynkson: Tak

Gdzie te bitcoiny mogą się najprawdopobniej znajdować?


@Zdrzynkson: W różnych miejscach

Jakieś portfele czy raczej dysk?


@Zdrzynkson: Zależy

Czy moja siostra może się zwrócić do kogoś w tej sprawie?


@Zdrzynkson: Tak sobie. Osoba może pomóc w tym (znalezieniu), ale niekoniecznie nawet dostępie do konta (jak jest zabezpieczone na amen, to nic
  • Odpowiedz
@Zdrzynkson nie wiem czy to fejk ale BTC można zapisać wszędzie. Na kartce papieru, w specjalnym programie, luźno na dysku.
Jego BTC jak najbardziej powinny trafić do rodziny o ike miał taką ostatnią wole.
Zazwyczaj każdy kto się bardziej na tym zna może Tobie przeszukać jego dysk w poszukiwaniu jego portfela. W 2012r zazwyczaj sie nie szyfrowało portfeli ale nigdy nic nie wiadomo.
  • Odpowiedz
@Zdrzynkson: Wiesz co, zanim rozpoczniesz poszukiwania... sprawdź czy nie ma zainstalowanego już jakiegoś oprogramowania (Bitcoin Core, Electrum lub inny portfel) i po prostu je odpal.
  • Odpowiedz
@Zdrzynkson:

Czy moja siostra wraz z jej synem posiadając pełne prawo dziedziczenia ma prawo przejąć bitcoiny?

Tak. Prawdzie powiedziawszy, to ciężko ustalić, kto jest właścicielem Bitcoina w portfelu, więc jeżeli jesteście w posiadaniu kluczy prywatnych (patrz pytanie niżej), to nie widziałbym żadnych przeciwwskazań.

Gdzie te bitcoiny mogą się najprawdopobniej znajdować?

Dobre pytanie. Odpowiedź na nie zna na pewno szwagier. Warto popytać po rodzinie, czy komuś się nie chwalił gdzie i jak
  • Odpowiedz
@Zdrzynkson: ja bym też przeszukał pocztę e-mail. Jeżeli się da. Może korzystał z jakiegoś portfela "internetowego" np. popularnego www.blockchain.info Jeżeli stare maile są zachowane, to widziałbyś z jakich giełd korzystał Wujek, itd.
  • Odpowiedz
@Piaer: zajęli jego prywatnego maila :/
Ale udało mi się ustalić, że na 90% przechowywał bitcoiny na dysku do którego siostra ma hasło więc jest wysoka szansa na odzyskanie
  • Odpowiedz