Wpis z mikrobloga

@gagger: Ale ja poważnie odpowiadam. Placebo jest w pełni działającym narzędziem, wpływa bezpośrednio na neuroprzekaźniki i hormony zmieniając fizjologię organizmu. https://www.youtube.com/watch?v=rgtPI8urtkE

Czosnek ma faktycznie działanie antybakteryjne, grzybobójcze, ale nie spowoduje, "że wyzdrowiejesz". Ta mieszanka graniczy z działaniem placebo. Organizm będzie regenerował się sam i sam wyzdrowieje, nie ważne co będziesz jadł. Oczywiście coś, np. ta mieszanka czy sam czosnek może przyspieszyć subiektywne poczucie wyzdrowienia, na szereg różnych sposobów. Pytanie jak bardzo
  • Odpowiedz
@SVCXZ na zasadzie placebo, to Ty seksy uprawiasz

@gagger Glownym składnikiem aktywnym jest czosnek. Cebulę czosnkowe, czyli bulbus alii sativi, zawierają szereg składników takich jak chociażby: glikozyd siarczkowy allinę, flawonoidy, aminokwasy (pochodne adenozyny), alkilowe pochodne alliny, ale też związki śluzowe, witaminy i olejki eteryczne o nieprzyjemnym zapachu. Z tego względu czosnek wykazuje działanie żółciopędne i silnie bakteriobójcze, zmniejsza stany zapalne w drogach oddechowych, pobudza wydzielanie śluzu, ułatwia odkrztuszanie i łagodzi uczucie duszności.
  • Odpowiedz
@gagger czosnek można stosować w ropnych zapaleniach gardła, w anginie, w zapaleniu dziąseł (tutaj też dobrze szalwia się spisuje) i migdałków, działa też na wszelaki uszkodzenia skóry, odleżyny, a nawet stany zapalne skóry spowodowane przez gronkowca. jest mało toksyczny dla organizmu, ale niezalecany osobom o niskim ciśnieniu krwi, a także tym cierpiącym na ostre nieżyty żołądka i jelit.
  • Odpowiedz
@gagger: Czosnek, tak jak miód, też po obróbce termicznej traci większość właściwości bakteriobójczych. Tak samo cytryna. A napój mleczno-maślano-czosnkowy ma zastosowanie bardziej na łagodzenie objawów (ból gardła, niedrożność górnych dróg oddechowych), niż na leczenie. Tak ciepła tłusta ciecz spływając lekko łagodzi ból gardła, a ciepło z czosnkowym wyziewem może trochę pomóc odetkać zatoki (podobny mechanizm jak przy inhalacjach). Kombo czosnkowo-miodowo-cytrynowe większą rolę odgrywa w profilaktyce, bo może podbić odporność ale tak
  • Odpowiedz
Czosnek nie wszyscy mogą spożywać regularnie, zwłaszcza w dużych ilościach (gł. przy schorzeniach wątroby).


@kotelnica: Albo ci posiadajacy jakiekolwiek bezposrednie relacje spoleczne. ;)
  • Odpowiedz
@Wjolka: jeżówka vel echinacea rzekomo - na pubmedach kiedyś czytałem, że jednak nie bardzo, ewentualnie kilka godzin. Ale w odróżnieniu od czosnku jest przynajmniej smaczna. ;)
  • Odpowiedz
@kotelnica prawda, po obróbce termicznej, ale czosnek dodany do ciepłego mleka (około 60 stopni Celsjusza) nie straci swoich bakteriobójczych właściwości, nie jest tak wrażliwy, jak miód.

A napój mleczno-maślano-czosnkowy ma zastosowanie bardziej na łagodzenie objawów (ból gardła, niedrożność górnych dróg oddechowych), niż na leczenie.


Jeżeli uważasz, że zabijanie bakterii, które mogą być powodem infekcji gardła, to nie "leczenie", a "łagodzenie", to się zgadzam ( ͡º ͜ʖ͡º)

@
  • Odpowiedz
@Wjolka: O.

MAIN RESULTS:

Twenty-four double-blind trials with 4631 #!$%@? including a total of 33 comparisons of Echinacea preparations and placebo met the inclusion criteria.


AUTHORS' CONCLUSIONS:

Echinacea products have not here been shown to provide benefits for treating colds, although, it is possible there is a weak benefit from some Echinacea products: the results of individual prophylaxis trials consistently show positive (if non-significant) trends, although potential effects are of questionable
  • Odpowiedz