Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pytanie do osób spod tagu #prawo.
Zostałem zatrzymany za nadużycie promocji (dostajesz coś gratis za pokazanie kuponu), ja miałem zamiast kuponów screenshoty tych kuponów o czym wiedział pracownik restauracji, lecz przyjął zamówienie wzywając policję. Jestem oskarżony za ten czyn z art 286 (oszustwo) i jutro mam iść na przesłuchanie w tej sprawie.

W związku z tym pytanie jak się powinienem bronić i czy faktycznie ten art. jest adekwatny do mojego czynu?
W regulaminie była informacja iż kupon w formie screenshotu/wydruku nie jest ważny, lecz jest to obowiązek pracownika sprawdzić czy kupon jest w tej formie.

Dziękuję z góry za pomoc i porady.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: akado
  • 25
  • Odpowiedz
W regulaminie była informacja iż kupon w formie screenshotu/wydruku nie jest ważny, lecz jest to obowiązek pracownika sprawdzić czy kupon jest w tej formie.


@Stragan: no i spelnil swoj obowiazek, sprawdzil i wezwal policję.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Wszystko zależy od tego jakim materiałem dowodowym dysponują. Generalnie można przyjąć iż skoro dostałeś zarzuty to dysponują takimi że przejdą przed sądem.
286kk nie określa ma określonej kwoty tak jak kradzież czyli oszustwo nawet na 1zł jest przestępstwem.
Czy właściwie Ci postawiono zarzut ?

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Pasuje,
  • Odpowiedz
@fishery: Zaznaczam, że ukaranie grzywną zostaje wpisane do karty karnej w KRK. Do momentu zatarcia skazania (z czym w naszym kraju różnie bywa w praktyce i zazwyczaj trzeba przypominać urzędowi żeby wykreślił) informacje o ukaraniu będzie widoczna w rejestrach. Bycie karanym wyrokiem karnym za przestępstwo umyślne poważnie ogranicza możliwość piastowania niektórych funkcji / zawodów. Ponownie podnoszę argument skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika tj. adwokata bądź radcy prawnego, choćby bezpłatnie za
  • Odpowiedz
@wojtas2409: Zgadzam się z Tobą iż nawet radca prawny może mu sporo podpowiedzieć (nie musi być adwokat). Zresztą porada nie kosztuje takiej fortuny znowu a może typowi sporo problemów zaoszczędzić.
  • Odpowiedz
@fishery: Obecnie radca prawny i adwokat mają takie same uprawnienia i możliwości. Zgadzam się, ja sam biorę ok 50-100, starsi koledzy podobnie. Może z raz widziałem kogoś kto brał więcej od zwykłego człowieka (pomijam pracę dla korporacji i innych podmiotów gospodarczych).

Podnoszę argument możliwości dostania porady za darmo tym, że ok 70% klientów typu "zwykły człowiek" zaczyna rozmowę od "bo w internecie przeczytałem" "bo mi napisali na forum" itd. I
  • Odpowiedz
@wojtas2409: Cóż, rozumiem skąd sugestia którą potwierdziłem ;)
Zaś co do porad online jestem typem logicznie myślącym i jeżeli spieprzy mi się podnośnik szyby w drzwiach to sobie zobaczę na necie jak to zrobić i zrobię. Nie będę jechał z tym do mechanika. Jeżeli zaś uwalę turbinę to jednak pojadę do specjalisty. Tak samo z każdą sprawą życiową.

Co do porady online to obok mnie siedzi osoba znająca równie dobrze
  • Odpowiedz
@wojtas2409: Jak będzie to Ci powiem ;)
Nasz laureat złotej cebuli 2017 stwierdzi że "prawnicy to tylko kłamiom i kradnom" i oleje (skoro walnął wałek na burgera to przecież nie wyda 100zł na prawnika ;) ) . Stawi się na kp z twardym zamiarem walki do krwi ostatniej i będzie szedł w zaparte co skończy się skierowaniem sprawy do sądu i utratą "szansy na promocję". Jeżeli nie ma nic w
  • Odpowiedz
@fishery: No klasyka. Ostatnio miałem członka zarządu, który dopiero po wizycie w prokuraturze i przyklepaniu swojego dpo dowiedział się, że pozbawił się pracy. Cóż, proza życia i brawura, potem tylko awantura
  • Odpowiedz