Wpis z mikrobloga

@Pierdyliard: Nie przesadzałbym. Człowiek już od ponad dekady nie ma szans z komputerami. Dla samego współzawodnictwa nic to nie zmienia.

Druga sprawa, zaciekawił mnie komentarz na stronie, jakoby google w kulki poleciało:

It is a nice step different direction, perhaps the start if the revolution but Alpha Zero is not yet better than Stockfish and if you keep up with me I will explain why. Most of the people are very
@Pierdyliard: News jest istotny przede wszystkim dla miłośników szachów, bo możliwości uczenia maszynowego bez udziału człowieka zostały już zaprezentowane wcześniej w grze w go przez program AlphaGo Zero. To co teraz zrobiono z szachami to w zasadzie powtórka z tamtego osiągnięcia, konceptualnie nowe narzędzia się nie pojawiły, choć wynik stanowi wspaniały dowód na skuteczność objętego kierunku rozwoju.
@wojniz: Najdziwniejszy jest punkt 2. Danie tylko 1 GB jest podejrzane.

Niemniej jednak pkt 3. niekoniecznie jest problemem wg. mnie - liczy się nie surowa moc obliczeniowa, tylko ilość energii zużyta przez układ. Jeżeli te 4 TPU wymagają podobnej mocy co te 64 wątki CPU (ta liczba to nie procesory, tylko wątki procesora!) to wszystko gra. Nie mam czasu robić teraz riserczu ;)

Poza tym: w szachy jestem raczej słaby, ale