Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań o #lightingnetwork, które ma zostać wprowadzone do BTC, do tych, co dobrze ogarniają temat.
Jaki będzie maksymalny czas, przez który będzie otwarty kanał płatności?
Żeby lighting network pomagało rozwiązać problem przepustowości sieci transakcyjnej, to sieć LN musi zebrać kilka transakcji między dwoma adresami, dopiero kilka zebranych w określonym czasie transakcji będzie podliczane i dopiero wtedy będzie trafiało do głównego blokchaina bitcoina, zgadza się?
Wydaje mi się, podkreślam, wydaje mi się (może ktoś ma statystyki odnośnie tego?), że większość transakcji na BTC jest to ruch inwestor <-> giełda, giełda <-> giełda. Ile w ciągu dnia średnio ludzie takich transakcji wykonują? Nie są to na pewno setki, ani nawet dziesiątki transakcji dziennie, a co za tym idzie LN nie zwiększy przepustowości BTC do poziomu VISA, będzie to wzrost nieznaczny, co pozwoli tymczasowo odciążyć BTC i zmniejszyć fee, ale tylko chwilowo. Wraz ze wzrostem popularności BTC problem szybko wróci.

Czy w moim rozumowaniu gdzieś jest błąd, ktoś wyjaśni jak to LN ma poprawić przepustowość transakcyjną BTC?

  • 6
@Nady93:
1) Nie wiem, domyślnie niby 2 tygodnie, ale może to będzie rozszerzalne
2) Powiedzmy, ale też nie do końca
3) Ogólnie będą też większe sieci. Na przykład jeśli ty masz połączenie ze mną, a ja z pawlem i chcesz wysłać pawlowi hajs z bitcoina to nie musisz tworzyć specjalnego kanału (o ile sumy się zgadzają), mogę być pośrednikiem. I tak może powstać sieć milionów osób (czy w przyszłości miliardów)
@fervi: czyli w sumie, gdyby powiedzmy byc na chwile offline od swiata, to dwie osoby wciaz moga przeslac sobie kase? a po podlaczeniu do sieci nastapi "aktualizacja"-weryfikacja transakcji, tak?
@fervi: Rozumiem, ze LN będzie wielką siecią kanałów transakcyjnych. Jeżeli ja zechcę przekazać BTC Pawłowi, to transakcja przejdzie przez kilka, czy tam kilkadziesiąt pośredników. Tylko co z tego, że po drodze odbędzie się mnóstwo transakcji, jak do głównego łańcucha BTC trafia transakcja ja <-> Paweł.
Owszem LN będzie w stanie przerabiać miliony transakcji, Ty jako pośrednik możesz obsługiwać ich dziesiątki tysięcy dziennie, ale co z tego, jak zapisać trzeba stan konta
@fervi: Mam na myśli to, że aktualnie w ciągu dnia np: wyślę BTC do mamy, do Pawła, kupię za BTC kawę i wyślę trochę ich na giełdę to robię 4 transakcje i wszystkie 4 są dołączane do łańcucha. Czy i w jaki sposób LN to zmienia, czy LN sprawi, że w łańcuchu nie pojawią się wszystkie 4 moje transakcje tylko jakaś jedna(jaka)?
@ppai: W teorii tak, ale z tego co się dowiadywałem to nie będzie możliwości (przynajmniej na razie) transakcji offline - wszystko online

@Nady93: Właśnie z tego co zrozumiałem to nie. Kontynuujmy ten wątek:
Ty -> Ja -> Pawlo

Wtedy nie tworzysz kanału i tak dalej w Pawlo, tylko to co zrobisz przesyłając mu kasę to przelejesz kasę mi, a ja pawlo. Nie trzeba otwierać nowych kanałów (oczywiście) ani nie zajmuje
@Nady93:
Możesz wysłać koledze, kupić kawę, pizzę, wysłać na giełdę, kupić bułki (tak! w końcu bułki!) i od Ciebie będzie jedna transakcja zawarta w głównym łańcuchu.
Pizzeria może sprzedać pizzę stu osobom i dostać kasę w jednej transakcji zawartej w głównym łańcuchu.