Wpis z mikrobloga

#linux #komputery #it #siecikomputerowe #sieci

Mircy, sprawa jest taka - w domu mam AP Lite #ubiquiti + Edge Router X

Jak w prosty sposób sprawdzić jakość połączenia klienta po wifi? Chodzi o umiejscowienie AP w miarę w jak najlepszym miejscu. Mieszkanie około 60m^2, sporo sieci w okolicy. Lepiej go powiesić na ścianie czy na suficie?

Próbowałem robić testy iperfem, ale one wskazują tylko na przepustowość, a tutaj rozchodzi się o stabilność łącza. Czasem przy testach iperfa zdarzała się zadyszka, na zasadzie kilku sekund z zerowym transferem - zakładam, że mógł się gdzieś przytkać bufor tcp. Testy robiłem na 2,4GHz i 5GHz.

#pomocy
  • 12
@sakson: tak, jest zainstalowany, sprawdzam parametry, przeskanowałem pasmo - domyślnie zapina się do najlepszego.

Natomiast tak czy siak - zdarza się, że coś zaciągam z internetu, lub po lanie i nagle transfer spada gwałtownie - albo do 0( i po chwili się odmula), albo do wartości bliskich 0 - po czym znowu ssie na maksa :P
@etch lepiej go powiesić na suficie

A odnośnie stabilności to może ping do bramy przez dłuższy czas z krótkim interwałem.
Z kontrolerem unifi jest różnie, miałem przypadek w którym pokazywał że tablet jest podłączony cały czas, a jednak na pingi że skryptu czasami nie odpowiadał i aplikacja na nim też zgłaszała brak połączenia z serwerem
@Merlinek, @sakson: powiem Wam tak...

Robiąc testy iperfem, układałem urządzenie w różnych miejscach - na ścianie, sufcie, podłodze, w innym pokoju, za ścianą, w rogu, etc, etc... generalnie najlepiej wypadało umiejscowienie na ścianie - ale mimo to, wolę dopytać społeczność :P

Znalazłem jakieś instrukcje i grafiki z informacją o sile sygnału i zasięgu- więc teoretycznie jest tak jak mówicie - sufit, w praktyce... patrz wyżej

klik
@etch: Testuj iperf3 to po pierwsze. Po drugie... sprawdź czy problem nie leży w karcie WiFi. Miałem kiedyś takiego laptopa Sony Vaio - który miał taki właśnie objaw jaki opisujesz. Na innym komputerze nie było już takich numerów.
@brokenik: jasna sprawa, że testowałem iperfem trzecim :)

Wydaje mi się, że to nie kwestia karty, a przynajmniej tak zakładam. Sprzęt jest nowy MacBook Pro - w innych sieciach problem nie występuje
@drwxr: ogarnąłem i nawet jestem zadowolony. Unifi powiesiłem na suficie, a następnie kliknąłem w aplikacji skanowanie kanałów radiowych - po tym zabiegu podłączył do tego, który mu najbardziej pasował i smiga :)

Wczesniej jak zmieniałem lokalizacje AP, nie robiłem skanu, wiec był wpięty do poprzednich kanałów, z innej lokalizacji, co powodowało dropy.

Także przy wyborze lokalizacji urządzenia pamiętaj o skanowaniu RF :)