Wpis z mikrobloga

Kupiłem dongla na allegro (RTL2832U R820T2) pozwalającego na pracę w zakresie częstotliwości 24-1766 MHz. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że antenka, która jest w zestawie pozostawia wiele do życzenia ale ciągle męczy mnie jedna rzecz.

Przy próbie odsłuchu CB radia na teoretycznie najbardziej zaludnionym kanale 19 (27,180 MHz) nie pojawia się żaden sygnał. Za to przy częstotliwości 27,045 MHz, która odpowiada za kanał 7a (teoretycznie nie przeznaczony do nadawania przez CB radia) non-stop jest mocny sygnał, który graficznie co chwila "spada" i "wzrasta", generalnie widać (screen), że ktoś się ciągle udziela ale ja to odbieram tylko jako piski. Próbowałem nasłuchu w innych częstotliwościach, amatorskich itd. i też pojawia się wiele pików w sygnale ale jedynie co słyszę to masa pisków. Kombinowałem z gainem, wszystkie możliwe modulacje, szerokość pasma non stop zmieniana i ciągle lipa. Raz przez kilka sekund wyraźnie słyszałem jakiegoś mobilka na częstotliwości 27,229 MHz ale to zakładam, że mógł przejeżdżać blisko mieszkania i akurat się złapał. Tylko tyle dobrego, że radio FM odtwarza bardzo ładnie, o wiele lepiej niż dedykowane radio stojące w mieszkaniu i mające teleskopową antenę.

Jakieś porady, może coś pogrzebać w ustawieniach/filtrach? Obędzie się bez kupywania 3 metrowego bata? Jakieś polecane anteny diy? Niestety mieszkam na parterze i nie mam możliwości biegania po dachu i ciągnięcia kabla ku uciesze sąsiadów.

#rtlsdr #krotkofalarstwo #cbradio
Pobierz cadet - Kupiłem dongla na allegro (RTL2832U R820T2) pozwalającego na pracę w zakresie...
źródło: comment_pJkp4fPGHMaj46rmPjZby2xjDkyUofMV.jpg
  • 17
@cadet: Ten sygnał to jest typowy sygnał sterowania jakiś zabawek. Wpisz w google "pilot 27mhz" i cały ten sprzęt chodzi właśnie na tych kanałach CB. Co do samego CB w mieście nigdy nie odebrałem sygnału z całej okolicy na donglu, raz nawet wywiesiłem trochę metrów kabla ale nie dało do za dobrych efektów - duże szumy otoczenia coś tam słychać ale nie nazwał bym tego komfortowym nasłuchem.
@TheMan: @MegaKox:( ͡° ʖ̯ ͡°) Drażnią mnie te optymistyczne filmiki na yt, gdzie wszytko ładnie śmiga ale najczęściej okazuje się, że mają oni jakieś pro anteny wywalone na dachu albo ich nawet nie pokazują.

@TheOwl: dzięki, popatrzę co da się z tym zrobić. Gainem kręciłem ale resztą już nie.
@Marcin648: hm no nie pocieszyło mnie to. Nie chodzi o całą okolicę ale chociaż jakieś
@cadet: Te dongle bardzo ładnie chodzą, ale trzeba do nich podłączyć jakąś antenę przeznaczoną do pasma które chcesz odbierać. Też na początku myślałem że to gówno, ale pomierzyłem mojego niebieskiego dongla na radiotesterze i byłem mile zaskoczony - całkiem przyzwoite parametry. To że na CB nic nie łąpiesz wynika z tego że tam się już nie gada, silny sygnał który odbierasz może pochodzić z komputera - stąd naprawdę zewnętrzna antena zmienia
Pobierz pacuja - @cadet: Te dongle bardzo ładnie chodzą, ale trzeba do nich podłączyć jakąś a...
źródło: comment_QQ7phRq7RKbZoBAxAvGllQiGv2oTiKeD.jpg
@pacuja: właśnie próbuję coś znaleźć na forach o tej korekcie ale jest mało poradników. Z kolei w SDR console instrukcja mówi, żeby wejść w przypisane częstotliwości "favourites" i na podstawie odbieranego sygnału skalibrować ręcznie, problem w tym, że nie odbieram żadnej z tych częstotliwości xD Dzięki za podtrzymanie na duchu, będę musiał pokombinować.

@KsiadzMichal: o cholera, faktycznie xD Zacząłem ruszać myszą na boki i właśnie wtedy był mocny sygnał. Dzięki
@cadet: żeby zejść do tej częstotliwości na tym donglu potrzebujesz słowo klucz - upconverter, plus antena mobilowa na parapet, mobilowa na magnesie. 27MHz specyficzne jest. 144MHz to na kawałku druta, nawet widelca posłuchasz.
@alibaba848: właśnie na kawałku druta nic nie łapię w paśmie 2m, a kombinuję na różne sposoby. Dzisiaj znowu się pobawiłem i chwilę odbierałem na 27,3 Mhz jakiegoś gościa z CB.

@KsiadzMichal: z dipolem nastawiłem się optymistycznie ale wyszedł problem, którym okazała się przejściówka MCX na F, jedyne źródło to allegro, 20-kilka złoty za przesyłkę ( ͡° ʖ̯ ͡°) muszę dalej pokombinować albo ściągnąć z aliexpress i
@KsiadzMichal właśnie w Szczecinie jest jeden z większych sklepów internetowych z elektroniką, gdzie można kupywac też stacjonarnie i mają spoko ceny ale nie mają tej przejściówki.
Mógłbym się pobawić w przeróbkę tej antenki z zestawu ale jak nawet na elektrodzie piszą, że trzeba to zrobić bardzo dokładnie to dam sobie spokój.
Za dongla i tak zapłaciłem więcej w stosunku do Chin o jakieś 20 zł a teraz mam dać połowę wartości dongla