Trzy łyki eliminacyjnej statystyki.

#jedziemydorosji # 9

Strzelając 16 goli Robert Lewandowski został najlepszym strzelcem eliminacji w Europie. 16 bramek to także najlepszy wynik uzyskany w ogóle. Oprócz Lewego 16 uzyskali go Mohamed Al Sahlawi z Arabii Saudyjskiej i Ahmed Khalil ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Drużyny obu panów na drodze do Rosji (w przypadku Arabii zakończonej sukcesem, w przypadku ZEA nie) rozegrały jednak po 18 meczów, podczas gdy Polska 10. Al Sahlawi połowę swojego dorobku uzbierał w dwumeczu z Timorem Wschodnim. Khalil ponad połowę w spotkaniach właśnie z Timorem i Malezją.
Łącznie w 871 meczach eliminacji padło 2469 goli. Oba wyniki są rekordami w historii kwalifikacji. Najwięcej bramek padło w meczu Katar - Bhutan, zakończonym wynikiem 15:0.

---

Poza Rosją, która jako gospodarz miała zapewnioną grę w finałach, najkrótszą drogę na mundial miały drużyny z Europy. Zwycięzcy grup rozegrali po 10 spotkań. Najdłuższą - także pod względem przebytych kilometrów - miała Australia. Łącznie z barażami przeciwko Hondurasowi, Cahill i spółka wychodzili na boisko 22 razy. Nigdy wcześniej uczestnik finałów nie rozegrał tylko meczów eliminacyjnych. W walce o wyjazd do Korei i Japonii po 22 mecze rozegrały Trynidad i Tobago oraz Honduras, ale ostatecznie obie ekipy zostały w domu.

---

W Rosji zamelduje się aż 20 drużyn, które grały na ostatnim mundialu w Brazylii. Panama i Islandia w finałach MŚ wystąpią po raz pierwszy. Po 36-letniej przerwie do elity wraca Peru, a po 28-letniej Egipt. 20 lat przerwy mieli Marokańczycy.