Wpis z mikrobloga

@dkm17 czy chromatografia może wykryć nieznane zanieczyszczenia w substancji?
Wydawało mi się,że Chromatografia jest po to aby dowiedzieć się czym dokładnie zanieczyszczona jest substancja.

Dokładnie chodzi mi o decyzję GIF w sprawie leku Cetraxal z dnia 23 marca 2017.
Niestety po tym leku ucho mnie bolało jeszcze bardziej i do tej pory mam z nim problemy a dziś przypadkowo dowiedziałem się,że partia której używałem została wycofana z powodu nieznanego zanieczyszczenia w chromatografii.

No i jeśli faktycznie chromatigrafia nie pozwala stwierdzić co było zanieczyszczeniem to jak to zrobić?
No bo mam zamiar wytoczyć powództwo producentowi leku.
Z góry dzięki za odpowiedź
#farmacja #farmaceutyka #chemia #apteka
  • 6
Chromatografia sama w sobie mowi tylko w jakim czasie cos przechodzi przez kolumne ktora jest wypelniona złożem. Do chromatografu doklada sie detektor. Najczesciej spektroskop masowy. Niestety wykrywa on jonu ktore powstaja z rozpadu zwiazku. Zwiazki ktore sie rozpadaja maja charakterystyczne skladowe rozpadu. Niestety by poznac co to za zwiazek musi on byc w bazie. Jesli go nie ma zaczynaja sie schody. Ustalenie struktury to juz troszke wiekszy problem. Tu potrzeba maszyny ktora
@wszystkomozesieudac: Kierujesz pytanie do jednej osoby, czy do ludzi spod tagów, które wywołujesz? Od tego są wiadomości prywatne.
Co do pytania, to tak, może. W chromatografii substancje wykrywa się na podstawie charakterystycznych czasów retencji danej substancji w danej kolumnie. Przez daną kolumnę przepuszcza się mieszaniny o znanych składach i na podstawie tego kalibruje się kolumny. Znając substancję i czasy retencji dla danych składników, wyznaczonych podczas kalibracji, będziesz mógł odczytać jaka substancja
@gleorn @Zapalka89 napisałem publicznie tak aby @dkm17 nie odpowiadał po 500 razy na to samo pytanie jak ktoś będzie miał podobny problem.
A interesuje mnie głównie jego odpowiedź gdyż nie jest dla mnie anonimowym nickiem a prawdziwym człowiekiem który jest wykształconym pasjonatem chemii.

Ale skoro już się udzieliliście to uważacie,że lepiej i taniej jest dla GIF po prostu wycofywać całe partię leków niż sprawdzać czym dokładnie są zanieczyszczone(z tego co wiem to
@wszystkomozesieudac Sadze ze najlepiej szybko wycofac lek by nik go nie zazywal. Potem na spokojnie analizuje sie sytulacje. Bo nawet jak ustalą co to jest to i tak na 99% nie beda mieli pewnosci ze ta substacja nie jest szkodliwa. Jak nie ma jej w bazach to pewnie nie ma tez badan toksykologicznych rakotworczosci oraz dzialania na rozrodzczosc.
@wszystkomozesieudac: Skład leków jest dość ściśle kontrolowany i każde zanieczyszczenie, którego tam nie powinno być, a szczególnie takie nieznane, powinno spowodować wycofanie partii - ze względu na to, że nie wiadomo jakie będzie miało działanie na organizm. Problem w tym, że wcale nie jest łatwo ustalić jaka dokładnie substancja zanieczyściła nam nasz produkt (szczególnie w chemii organicznej), jeżeli nie była to jedna z typowych i znanych substancji występujących w ciągu technologicznych,