Wpis z mikrobloga

Mirki,
Odłożyłem sobie 1000zł, których strata boleć mnie nie będzie. I jako sposób realizacji mojego marzenia wybrałem inwestycje w bitcoina (nie wiem czy dziś czy jutro czy po forku). Generalnie wciąż zastanawiam się nad momentem wejścia. Chciałbym jednak mieć większe, aniżeli mniejsze przekonanie,że czegoś nie spartolę, dlatego mam kilka pytań bitcoinowej zielonki:

1. Czy sprzętowy portfel electrum na starszym nieużwanym laptopie z winxp ma prawo bytu? Czy lepiej zdecydować się na papierowy portfel? Czy może jeszcze na jakąś innną alternatywę?

2. Wybór giełdy: po długotrwałej lekturze zdecydowałem się na Bitbay. Czy weryfikacja jest wymagana, skoro i tak wiem, że w życiu mój kapitał nie przekroczy tam 15tys euro? Czy jest opcja dokonania wpłaty na konto przekazem pocztowym/bez weryfikacji? Generalnie wolałbym uniknąć udostępniania danych rachunku bankowego. Jeżeli już będę musiał - jak się zweryfikować bez dowodu? Czytałem o wysłaniu skanu prawa jazdy ze znakiem wodnym

3. Wypłata - pytanie czysto teoretyczne: czy istnieje możliwość zamiany BTC na gotówkę bez ruchu na koncie bankowym? Oczywiście jestem gotów zapłacić 18% pit, no ale... ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

4. Spotkałem się ostatnio na allegro z czymś takim jak: ustawienia BOT do bitbay/intralogic. Czy ktoś zechciałby mi wyjaśnić ocb? Czy jest to warte inwestycji?

#kiciochpyta #bitcoin #quovadis
  • 19
@interlude:

1. 1k to nie jest jakas ogromna kwota. Jeśli chcesz tylko holdować to moim zdaniem paper wallet i nic więcej nie potrzeba. Jeśli jednak chcesz robić jakies transfery to wtedy proponował bym electrum.

2. Tu nie mam wiedzy. Ale jesli chcesz kupic jednorazowo btc za 1k to czy nie lepiej znalezc gielde bez wiekszych weryfikacji nawet jesli beda troche gorsze kursy?

3. Localbitcoins, ale szczegolow nie znam

4. Zapewne chodzi
@BogatyNiewolnik: dzięki. Generalnie jestem zielony w tym temacie. Zdaje sobie sprawę, że z 1k nie zaszaleje h, ale to chyba jedyne na co na razie mogę sobie pozwolić. Tym bardziej, kiedy dopiero w to wchodzę i moja praktyczna wiedza w tym temacie nie jest zbyt duża.
Kantory w których kupisz btc w 15 min nie wymagają weryfikacji. Wchodzisz na stronę, w10 min robisz przelew i na drugi dzień masz BTC w portfelu. Minus jest taki że płacisz 3% więcej. Ale to ma znaczenie dla tych którzy traduja bitcoinem, dla nich 3% to dużo, dla Ciebie ?jeśli bitcoin ma 5%zmiany dziennie dwa dni na weryfikację na.gieldzie może dac dzisiaj 10% na plus,albo minus. Kantory:4coins, inpay.
@Obruni paperwalet jest mało poręczny, na kwoty do kilkudziesięciu tysięcy Electrum na komputerze, mycelium na komórkę zupełnie wystarczy. Jak nie miałeś styczności z tym światem zrobienie paperwalet bezpiecznie nie jest intuicyjnie proste, poza tym uwierz mi nie ma takiej potrzeby
@BogatyNiewolnik: Ponowne dzieki. Udawać nie ma co, kokosów wielkich się nie dorobie. W zasadzie zakładałbym holda przez ten długi czas, z comiesięcznym zakupem btc. W niedługim czasie, jak już ogarne się z wyborem giełdy to zdecyduje się na zakup.
@pieczywowewiadrze: o wypłacie poza kontem bankowym myślałem tylko ze względu na późniejsze przyszłościowe zasilanie domowego budżetu w skali 400-600zł miesięcznie, co byłoby praktycznie niemożliwe do udokumentowania. Natomiast fakt, w skali większych transakcji będę musiał się liczyć z 18% (czy daj Boże 32%( ͡° ͜ʖ ͡°)) A jak jest z weryfikacją na bitbayu? Na PW mozesz podeslac refa, jesli sie zdecyduje na Bitbay to publicznie zobowiazuje sie do
@Obruni: zacznę zatem od stawienia portfela na Talisie. Przypuszczam, że moje comiesięczne dokupywanie btc nie będzie przekraczało 500zł miesięcznie, dlatego wezmę też opcje kantorów pod uwagę. Co Twoim zdaniem wydaje się lepszym rozwiązaniem przy aktualnym momencie wejścia i planowanym budżecie, gielda czy kantor?