Wpis z mikrobloga

2637 - 1=2636
Tytuł:Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości
Autor:Harari Noah Yuval
Gatunek:historyczno/popularnonaukowa
★★★★★★★★★★

Izraelski historyk, który opisuje i omawia absolutnie kluczowe momenty w historii ludzkości. Wyodrębnienie homo sapiens, rewolucję agrarną, wynalezienie pieniądza, odkrycie pisma czy Ameryki. Wydarzenia, które ze szkoły pamięta każdy, mało kto jednak jak Harari potrafi dostrzec jakie skutki niosły dla rodzaju ludzkiego. Przez 500 stron książki autor porusza tematy ze sfery biologii, historii czy filozofii.
Co mnie zachwyciło? Spojrzenie ze skali makro na człowieka. Jesteśmy traktowani jak inne gatunki zwierząt, z uwzględnieniem faktu, że zdołaliśmy zdominować całą planetę. W religiach autor szuka wspólnego mianownika, traktując pieniądz jako religię w którą wierzą wszyscy. Obszerny zbiór faktów, statystyk sprawia, że książkę chwilami czyta się jak przemyślenia jakiegoś błyskotliwego nastolatka. Z tym, że pomimo dużych uogólnień, na ogół ciężko autorowi zarzucić jakąś niekonsekwencje.
Polecam, bo to dzieło wspaniałego XXIw humanisty. Po lekturze miałem odczucie, jak mądrzejsze byłoby nasze społeczeństwo gdyby ze spisu lektur szkolnych usunięto dowolną pozycje i dodano tę książkę. Dla własnej samoświadomości polecam nadrobić braki naszego systemu edukacyjnego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

TED talk autora, dodam, że te tematy rozwinął w książce i generalnie taki sposób narracji w niej dominuje:
#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #gruparatowaniapoziomu
damian713 - 2637 - 1=2636
Tytuł:Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości
Aut...
  • 5
@azer: rzeczywiście tematycznie wyglądają podobnie i "krótka historia prawie wszystkiego" powstała wcześniej (i jej nie czytałem) ale pewnie ciężko to nazywać plagiatem. Przecież historyczne opracowania jakichś dziejów są tworzone przez dziesiątki historyków i nikt nie mówi, że wszystko co powstało po tym pierwszym jest plagiatem :)
Jeżeli czytałeś "krótką historie prawie wszystkiego" to obejrzyj ten TED filmik i napisz czy dostrzegasz podobieństwo wniosków bo te video jest niezłą miniaturką książki i
@damian713 @azer żaden plagiat. Skupiają się na innych aspektach. Co do podtytułu/tytułu - jest to zabieg czysto marketingowy, teraz większość książek popularnonaukowych jest "A brief/short history...". Zaczęło się pewnie od "A brief history of time" Hawkinga. Obie wymienione przez Was książki to bestsellery.