Wpis z mikrobloga

#100zdjecksiezyca
98 - 1 = 97
Tranzyt wieży widokowej na Kopie Biskupiej na tle Księżyca.
Jedno z najtrudniejszych zdjęć jakie udało mi się zrobić. Dotychczas wystarczało poznać linie na mapie, po której pozornie będzie wschodził/zachodził Księżyc. Tym razem, przy prawie 900 metrowej górze nie było tak łatwo, gdyż w grę wchodziła jeszcze wysokość. Zdjęcie zrobione ze środka małej czeskiej miejscowości, dość szczęśliwe, bo po kilkudziesięciu minutach biegania po ulicach, parkach i łąkach zdjęcie udało mi się zrobić zaraz przed płotem na czyjąś posesję - tak więc 30 sekund później już tego zdjęcia bym nie zrobił ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Aktualnie wieża na Kopie Biskupiej jest w remoncie, tak więc widać rusztowania, a szkoda, bo nie widać jej charakterystycznych rys.
FB #sakowisz #astronomia #fotografia #ksiezyc #tworczoscwlasna
giebeka - #100zdjecksiezyca 
98 - 1 = 97
Tranzyt wieży widokowej na Kopie Biskupiej...

źródło: comment_Y1X5QAzMjmVknYPBTT86v9OdFpaFxxV9.jpg

Pobierz
  • 13
@entaroadun: Mój obiektyw na swojej maksymalnej ogniskowej (300mm) właśnie robi takie mydło. Niestety nie mam tak dobrego sprzętu. Warto tu wspomnieć - dla zobrazowania skali - że wieża jest oddalona o ok. 3,5 km od miejsca, z którego zdjęcie zostało wykonane oraz że ma ona 18 metrów wysokości.
@giebeka: Już lepiej ;) Sam się przymierzam do Canona 70D, a właściwie wybieram między nim a Nikonem D7100 z delikatnym wskazaniem na Canona. Niedawno pozbyłem się swojego zestawu foto i nie mogę się zdecydować.
@giebeka: Dla mnie nie ma problemu przestawić się na Canona czy Nikona bo jestem elastyczny, ale ludzie ogólnie mówią, że dużo łatwiej z obiektywami M42 do Canona jest, a i pluginów i skryptów do programów do obróbki astrofoto jest dużo więcej pod Canona. Gdyby nie chodziło o astrofoto to zdecydowanie brałbym Nikona, a że focę w dzień i w nocy to jednak chyba Canon będzie.
@Ferengi: Tak, astrofotografowie raczej pracują na Canonach i sobie chwalą. Np na tym D7100 są bardzo dziwne szumy na wysokim ISO - takie prostokątne pasy, na 70D są mniejsze i równomierne. No i dla Canona super plus, że jest Magic Lantern - do niego tak już przywykłem, że ciężko byłoby się przerzucić gdybym miał go nie mieć.
@giebeka: No właśnie. Jak dla mnie w ogólnym porównaniu D7100 ma więcej plusów niż 70D, ale muszę brać poprawkę na główne zastosowanie sprzętu. Póki co spokojnie się rozglądam, a może coś lepszego w dobrej cenie się trafi.
@Ferengi: od niedawna, jeden z najpopularniejszych softow do astrofoto i dlsr wydał wsparcie do Nikona:

Zauważ też, że np nowe kamery CMOS (QHY163, ASI071) są właśnie na chipie Nikona D7000/D5100.

Dodatkowo w Nikona również można zmodyfikować (wymienić) filtr przed matrycą lub dołożyć wyjmowany i wkładamy filtr clip przed migawkę (cls, uhc, czy inne).

https://astropolis.pl/topic/60913-dzie%C5%84-w-kt%C3%B3rym-zmieni%C5%82-si%C4%99-%C5%9Bwiat/