Wpis z mikrobloga

@Acquaintance no nie mogę się nie zgodzić, bo faktem jest, że prędkość pocisku przekłada się na celność praktyczną, o ile różnica jest faktycznie wyraźna (dla większości nabojów .300 Blackout wydłużanie lufy powyżej okolic 35cm nie poprawi znacząco tego parametru) i strzelamy na większy dystans i akurat wieje/nie znamy odległości. Lub gdy strzelamy na dystans duży i pocisk może przejść w poddźwiękową - im dalej zaleci, nim to nastąpi, tym lepiej.
Z
  • Odpowiedz
@Acquaintance wytłumacz, jak niby dłuższa lufa nadaje lepszą rotację związaną z gwintowaniem niż krótsza. Skok gwintu nie zależy od długości lufy, a prędkość obrotowa rośnie wraz z prędkością początkową, gdy ta nie wzrasta, pocisk nie zacznie się szybciej obracać, bo niby czemu?
  • Odpowiedz
@Acquaintance: a co ma zwiększyć tę szybkość obrotów, skoro zależy ona od:
- skoku gwintu (ten jest niezależny od długości lufy)
- prędkości pocisku (ale tu znów zakładamy, że nie ma wyraźnej różnicy)?

Kolego, to fizyka, ale ja z fizyki jestem słaby, więc może jest jeszcze jakiś dodatkowy czynnik.
  • Odpowiedz
@Pantokrator:

prędkości pocisku (ale tu znów zakładamy, że nie ma wyraźnej różnicy)

W przypadku karabinów albo rewolwerów jest wyraźna do pewnego momentu.

W każdym razie: ja tego dokładnie nie sprawdzałem, po prostu sprawdziłem to na quorze i napisałem to co tam patrząc pobieżnie znalazłem, a zakładam, że tam piszą na ogół ludzie poważni. Plus kwestia przyrządów mechanicznych, którą oczywiście pominąłem i pewne wady, chyba zgodne z tym co ty napisałeś.
  • Odpowiedz
@Acquaintance: no oczywiście, w przypadku amunicji karabinowej - tak. Ale tak jak pisałem - dyskusja dotyczyła amunicji pistoletowej z dłuższej lufy.
A co do tej stabilizacji - jeżeli pocisk jest stabilizowany "wystarczająco", czyli osiągnie jakąśtam konieczną by lecieć prosto prędkość obrotową, to co nam daje dalsze stabilizowanie? Ludzie strzelają z AR-15 ze skokiem gwintu "na granicy" mocno wydłużoną amunicją i celność mają OK. Zakładam, że im szybciej leci pocisk, tym
  • Odpowiedz