Wpis z mikrobloga

Chciałbym zadać pytanie, na które odpowiedź bardzo mnie ciekawi.
Troszeczkę chciałbym zrozumieć niektóre rzeczy "na chłopski rozum", wyobrazić sobie i zrozumieć zasadę działania.
Proszę o o kulturę i o poważne podejście do tematu, wypowiadających się.

Prąd elektryczny to uporządkowany ruch elektronów swobodnych ( lub jonów - zależy od nauczyciela)

Poniżej znane wykresy napięcia w prądach.

W prądzie stałym napięcie jest ciągle takie samo.

Elektrony "płyną" od jednego miejsca do drugiego wskutek różnicy potencjałów ( jak na równym zeszycie umieścimy kroplę wody ona się nie ruszy, jak przechylimy zeszyt to ona w jedną stronę zacznie spadać, wysokość na jakiej jest zeszyt po lewej i prawej stronie - potencjał, różnica wysokości to różnica potencjałów)

Analogia wodna :

Jakbyśmy dwie butelki z inną ilością wody połączyli szczelnie wężykiem, to woda popłynie z wyższego potencjału do niższego, i się wyrównają, ile wody przepłynie to będzie nasze natężenie, a średnica wężyka to opór)

Natomiast jak to jest w prądzie przemiennym ?

Skoro wartość napięcia raz jest nad osią, a raz pod.

Oznacza to że elektrony "robią kilka kroków" do przodu, a potem się cofają i tak ciągle ?
I dlatego nie ma znaczenie jak "wtyczkę" włożę do kontaktu ( w sensie że nie ma tak jak w stałym + i - ) ?

Ponieważ 50 razy na sekundę (50 Hz) "jedno z wejść w gniazdku" jest raz pod, raz nad osią na wykresie ?

Co jest tą energią która powoduje że to wszystko co z prądem związane działa wokół nas ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

#elektryka #fizyka
matt1807 - Chciałbym zadać pytanie, na które odpowiedź bardzo mnie ciekawi.
Troszecz...

źródło: comment_DJ6QKaXi8z73w162aTQJPYI6jvX9Zx6u.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zolwixx: Jak mam za dużo czasu to mam schizę, że chciałbym wiele rzeczy rozkminić jak działają aż do atomu :D

Mi nie wystarcza powiedzieć, że tak jest i tyle ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@matt1807: ja tak zacząłem kiedyś czytać o cygarach, to skończyłem na wyprawach morskich Cook'a, a innym razem chciałem dowiedzieć się o rodzie Hosokawa, a skończyłem na słynnych pojedynkach samurajów i grze w Go. Jakby tak jeszcze to wszystko pamiętać... i zostać lekarzem i studentem prawa ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@Rade86B: "Natomiast jak to jest w prądzie przemiennym ?

Skoro wartość napięcia raz jest nad osią, a raz pod.
Oznacza to że elektrony "robią kilka kroków" do przodu, a potem się cofają i tak ciągle ?
I dlatego nie ma znaczenie jak "wtyczkę" włożę do kontaktu ( w sensie że nie ma tak jak w stałym + i - )
  • Odpowiedz
uporządkowany ruch elektronów jest tą energią a co ma być ? A my tą energię przetwarzamy6 na mechaniczną cieplną lub świetlną cała filozofia
  • Odpowiedz
@matt1807: Jak chcesz na chłopski rozum, to urządzenia zasilane z sieci prądu przemiennego mają prostowniki (elektroniczne albo mechaniczne), gdzie na wyjściu jest prąd stały (stałość to już kwestia filtracji). Więc to co widzisz i działa to rozumiesz. Inaczej jest z np. głośnikami, gdzie na cewkę głośnika podajesz prąd zmienny i membrana drga w obie strony w w takt zmieniającego się prądu.

No i jeżeli napięcie zmienia kierunek (czyli jest pod
  • Odpowiedz
A tak apropo wiesz chociaż dlaczego skoro w gniazdku jest napięcie fazowe przemienne czyli z transformatora ( ͡° ͜ʖ ͡°) to dlaczego faza jest z jednej strony a nie z dwóch ? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@matt1807: Jest to związane z układami sieci TN... poszukaj u wujka schematy ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak na chłopski rozum to dlatego że punkt neutralny uzwojenia wtórnego transformatora jest najzwyczajniej w świecie UZIEMIONY i tym samym jest to ten sam potencjał co ziemi.
  • Odpowiedz
To nie jest do końca tak, że elektrony płyną jak woda. One się odbijają od wszystkiego co jest na drodze (atomy, itd.). Cały ruch elektronów wymusza pole elektromagnetyczne - taka nasza siła pchająca je gdzieś.
Napięcie elektryczne to taka analogia do różnicy ciśnień.
W prądzie przemiennym, elektrony raz uderzają w jedną stronę, raz w drugą. Związane jest to ze zmianą kierunku pola.
Proszę sobie znaleźć czym jest: prędkość dryfu elektronów.

Ciekawostka: Jeżeli
  • Odpowiedz
@kozi966: Apropo tej ciekawostki właśnie jest odwrotnie ale ktoś tam kiedyś sobie ustalił że przyjmiemy że od plus do minusa co jest nie prawdą ( ͡° ͜ʖ ͡°) (nie wiem dlaczego-chyba było wygodniej komuś tam na górze... )tak naprawdę ten plus to jest miejsce po elektronach(tzw. dziura) czyli taka wolna przestrzeń na którą mogą wskoczyć elektrony walencyjne czyli te z dalszej orbity od jądra atomu które
  • Odpowiedz
@Rade86B: Właśnie przeczytałem Twój komentarz o układzie TN, i tu muszę troszeczkę sprostować.
Nie ma to znaczenia który punkt (i czy w ogóle jest) uziemiony. Prąd przemienny wynika z tego, że do cewki raz zbliżany jest magnes, a raz oddalany - jak w generatorze podczas obrotu. I tutaj elektrony są raz odpychane, a raz przyciągane, z czego wynika "ruch wahadłowy" (przemienny).
Dla prądu stałego mamy niezmienny punkt odniesienia, powstały w
  • Odpowiedz