Wpis z mikrobloga

  • 10
Byłam dzisiaj na grobach bliskich, właściwie pradziadków. Zawsze idę zapalić znicz na symbolicznych, zbiorczych grobach z 1 wojny światowej. Taka nasza rodzinna świecka tradycja, żeby nie zapomnieć. Chodziłam jako dziecko, teraz moja córka zapala też.
Zastanawiałam się co oznaczają skróty przy datach śmierci tych żołnierzy.
Rozszyfrowałam kilka, ale parę nie bardzo mi idzie min. BWZW ET IV i BAON ET. albo PP
Może z któryś mirków mnie oswieci?
#lodz #wojna
A tak BTW - cześć ich pamięci.
Ozdoba - Byłam dzisiaj na grobach bliskich, właściwie pradziadków. Zawsze idę zapalić...

źródło: comment_7tJ6LvsVK6dd2d8qm0eTuc933tO9Eiau.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Kramarz spoko w oko( ͡° ͜ʖ ͡°) dobrze zrozumiałam. To bwzw i et albo PP najgorzej Google nic nie znajduje.
W ogóle jest więcej tych płyt nagrobnych. Miło córce powiedzieć co to znaczy bo pytała a ja tylko parę rozszyfrowałam tak na szybko.

@Procyon95
@2ndLaw dzieki też!
  • Odpowiedz
@Ozdoba sądząc po datach śmierci to oni nie polegli w I wojnie światowej (prawdopodobnie była to wojna z bolszewikami w roku 20tym). U mnie w miejscowości też są nagrobki osób poległych w I wojnie światowej, większość z nich to Niemcy (Prusacy), ale jest też wielu serbołużyczan o polsko brzmiących nazwiskach z niemieckimi imionami. Wejścia na ten mały cmentarzyk bronią dwa kamienne lwy
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kodekscywilny tak masz rację, uogólniłam do 1 wojny a chodziło mi o okres czasu. Nie zglebialam tematu ani trochę. Ani walk wokół Łodzi o ile były, ani dokładnych dat. Tata mówił mi za gówniaka, że to żołnierze z 1 wojny i tak zapamiętałam, sorki za ignorancje.
To jest kawałek cmentarza, część katolicka, Zarzew w Łodzi. Wielki cmentarz katolicki i obok komunalny.
Stoją między grobami "normalnych" obywateli.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@porBorewicz07 tata miłośnik 2WŚ. Dziadek 4 lata na przymusowych robotach w Niemczech. Dużo opowieści się nasluchalam za gowniaka. Uważam, że warto pamiętać nie tylko o najblizszych. O tamtych rodziny możliwe, że nawet nie wiedzą, więc ja to robię za nich( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz