Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z Was posiada zlewozmywak firmy Prima Gran?
Kupiłam od nich czarny zlewozmywak (80% granit, 20% żywica) i #!$%@? mnie strzelił. Po przymierzeniu najwiekszej patelni (celem sprawdzenia, czy bedzie wygodnie sie myło) powstała na dnie rysa. Nie chce wiedzieć jak ten zlew bedzie wyglądał po tygodniu czy miesiącu. Oczywiście wszyscy producenci reklamują swoje produkty jako odporne na zarysowania i nie wiem, czy muszę wybulić grube tysiące żeby mieć ładny i #!$%@? zlewozmywak. Może jakieś inne pomysły?

#mirabelkopomusz #kuchnia #pomocy #pytanie #zlew (pozdrawiam obserwującego :D )
  • 18
  • Odpowiedz
@Toniezarzutka hallviken z Ikei wydaje się bardzo solidny. To niby też kompozyt, ale jest szlifowany, gładki, śliski. Robi bardzo dobre wrażenie na żywo. Ja kupiłem franke i żałuję
  • Odpowiedz
@Toniezarzutka jestem przed robieniem kuchni od zera i wszystko ma być na tip top więc wstępny risercz najlepszych zlewow był robiony. Podobno dobrze sprawują się te z tegranitu i mieszanką innych materiałów lub z żywicy epoksydowej. Ale to wszystko cenowo stoi znacznie wyżej niż Prima Gran więc też zależy od budżetu.
  • Odpowiedz
@nama: mam granitowe blaty i nie ma z nimi problemu (mieszkanie budowane w 2009r). Do domu (buduję teraz) też wybrałam granit, tym razem z domieszką kompozytu, firma Silestone, poddostawca wykonawcy kuchni, o tu: https://www.ballingslov.se/koek/bankskivor-diskbankar?filter-producttype=bankskiva&filter-productmaterial=kompositsten

Nie rozumiem, co ma „być na rzeczy”. Inaczej się o nie dba, ale po 8 latach nadal wyglądają dobrze, czego nie można powiedzieć o blatach z laminatu.
  • Odpowiedz
@aldrig odradzala mówiąc że lubią chłonąć barwniki, że są zimne i że mogą odpryskiwać. Ja tylko przekazuję info jakie uzyskałam.
Mnie polecano konglomeraty z domieszką granitu ze względu na trwałość i to, że po dotknięciu nie są ciągle zimne jak płyta nagrobku.
  • Odpowiedz
@nama: nie wiem, jak przetłumaczyć konglomerat, ale chyba mówimy o tym samym (w sensie kamień+kompozyt). Każdemu według potrzeb. :-)

Ja chętnie przerzucę się na coś z domieszką, bo kamień naturalny czasami jest upierdliwy w czyszczeniu. Kolor też ma dość duże znaczenie, teraz mam taki ciemnoszary z mini-plamkami, więc ewentualne zabrudzenia nie są aż tak widoczne. Jak ktoś bierze czarny, bez „struktury” i na wysoki połysk to jest z tym więcej zabawy.
  • Odpowiedz
@aldrig bardzo możliwe że obie mówimy o tym samym, po rozmowach z osobami znającymi się na rzeczy wyszło że to najlepsza opcja ale i droga :/ (u mnie wyszło w wycenie ponad 10 k za 7 metrów).
  • Odpowiedz
@kakaowytraktor sam fakt, że posiada chropowatą a nie gładką powierzchnię powoduje błyskawiczne osadzanie się osadów, kamienia. Tylko tyle i aż tyle. Poza tym odpryski po upuszczonym nożu, ale to raczej by było niezależnie od producenta. Za to ma fajny rozmiar, można spokojnie umyc dużą patelnię. Dziś kupiłbym taki o gładkiej strukturze i z ociekaczem.

aaa i jeszcze korek trochę słabo trzyma.
  • Odpowiedz