Wpis z mikrobloga

Każdy, kto posiada choćby cząstkową wiedzę o wszechświecie kojarzy, że gwiazdą znajdującą się aktualnie najbliżej Ziemi (wyłączając oczywiście Słońce) jest Proxima Centauri. Większości umyka jednak fakt, że naprawdę niewiele dalej znajduje się para bardzo ciekawych obiektów, zawieszonych pomiędzy statusem gwiazdy a planety. I co ciekawe... w ich układzie teoretycznie też może istnieć życie.

Luhman 16 (a bardziej fachowo - WISE 1049-5319), bo o nim mowa, to układ podwójny złożony z brązowych karłów. Mówiąc najprościej, są to obiekty, którym masa nie pozwoliła na rozpoczęcie przemiany wodoru w hel (jak na przykład we wnętrzu Słońca), jednak jednocześnie - zdecydowanie potężniejsze pod względem masy niż choćby nasz Jowisz. Na skutek zachodzących w ich wnętrzach procesów mogą nawet emitować słabe światło, choć aktywne są głównie w podczerwieni. Luhman 16 to właśnie para takich obiektów. Większy z nich ma masę równą 34 masom Jowisza, mniejszy - około 24.

Układ jest położony bardzo blisko Ziemi - bliżej niż chociażby najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba - Syriusz. Znaleźć go można zaledwie 6,5 roku świetlnego od naszej planety, co czyni go trzecim najbliższym względem Słońca - po układzie Alfa Centauri i Gwieździe Barnarda. Dwa brązowe karły okrążają wspólny środek masy w 25 lat, a oddalone od siebie są zaledwie o trzy jednostki astronomiczne - czyli trzy razy więcej, niż dzieli Ziemię od Słońca. Obserwowane z naszej planety znajdują się w gwiazdozbiorze Żagla (niebo południowe), ich badanie z powierzchni Polski jest więc niemal (lub nawet całkowicie) niemożliwe.

Oba karły są obiektami dość gorącymi. Temperatura większego z nich to około 1075 stopni Celsjusza, zaś mniejszego (czy może bardziej adekwatnie - mniej masywnego, bo ich średnica jest niemal identyczna) - 930. To jednak bardzo skromny wynik w porównaniu do chociażby Słońca (5500), a nawet wspominanej już Proximy (~2700). Co bardzo ciekawe, w ich ruchu obserwuje się zakłócenia mogące sugerować, że towarzyszy im trzecie ciało, a być może nawet większa ich liczba. Z pewnością są to obiekty stosunkowo małe (mniejsze niż 17 mas Ziemi).

Brzmi to optymistycznie, ale tak naprawdę by można było myśleć o możliwości istnienia życia na takiej hipotetycznej planecie, musiałoby zostać spełnione sporo warunków. Przede wszystkim, jej orbita musiałaby być w stu procentach stabilna, co w układzie podwójnym jest stosunkowo mało prawdopodobne. Musiałaby też krążyć w ekosferze, której wyznaczenie w takim układzie z racji małej ilości dostępnych danych wciąż jest niemożliwe.

Układ Luhman 16 odkryto dopiero w 2013 roku, choć później udało się go odnaleźć nawet na zdjęciach zrobionych 25 lat wcześniej.


#kosmos #mirkokosmos #astronomia #ciekawostki #piszeestel
E.....l - Każdy, kto posiada choćby cząstkową wiedzę o wszechświecie kojarzy, że gwia...

źródło: comment_wRkKxPLMxQxrtE2tvPdCJnYMlHIWNDN9.gif

Pobierz
  • 24
@Eestel: Tagu autorskiego nikt inny Tobie nie zaspamuje (nie przyjdą powiadomienia o wpisach nie-autora).
A co do kolejności chyba 6 i kolejne tagi już nie generują powiadomień (jak ktoś obserwuje tylko Twój tag nie dowie się o wpisie) - dlatego najlepiej dać jako pierwszy.
Brzmi to optymistycznie, ale tak naprawdę by można było myśleć o możliwości istnienia życia na takiej hipotetycznej planecie, musiałoby zostać spełnione sporo warunków.


@Eestel: skąd wiadomo, że akurat te warunki muszą być spełnione? Dlaczego stabilna orbita jest aż tak ważna?
gwiazdą znajdującą się aktualnie najbliżej Ziemi (wyłączając oczywiście Słońce) jest Proxima Centauri


@Eestel: Czyżby pierwszy człon nazwy wynikał z tej bliskości? :D
@puchacz22: Bo stabilna orbita daje Ci stabilne warunki - bez dużych wahań temperatury na przykład. Wyobraź sobie, że mieszkasz na takiej planecie, która ma orbitę niestabilną. Przez X lat krąży sobie normalnie (powiedzmy, że jak Ziemia wokół Słońca), po czym nagle "ucieka" dziesięć razy dalej, a następnie znów się zbliża. Życie na czymś takim nie powstanie (przynajmniej takie, jakie znamy), bo zwyczajnie zamarznie albo się ugotuje, a na pewno nie będzie