Wpis z mikrobloga

@wojteklbn: U mnie na parafii ksiądz proboszcz do dziś mówi "Dwutysięczny siedemnasty".
Mnie się wydaje, że to dlatego, że przed 2000 ludzie masowo skracali rok do dwóch ostatnich cyfr (dziewięćdziesiąty dziewiąty - oba wyrazy się odmieniają), po 2000 nazwa składała się z dwóch wyrazów, więc skrócić już nie można było - skoro poprzednio odmieniały się dwa wyrazy, to Janusze uważają, że dalej tak jest.
Czekam na formy "dwutysięczny dwudziesty pierwszy" i
@BobMarlej: W mojej parafii podczas ogłoszeń zawsze mówią "w miesiącu październiku", "w miesiącu lipcu"... jakież to jest irytujące! (°° Przecież wiadomo, że to miesiąc to po co sobie dokładać jeszcze to jedno słowo?!
Mnie się wydaje, że to dlatego, że przed 2000 ludzie masowo skracali rok do dwóch ostatnich cyfr (dziewięćdziesiąty dziewiąty - oba wyrazy się odmieniają), po 2000 nazwa składała się z dwóch wyrazów, więc skrócić już nie można było - skoro poprzednio odmieniały się dwa wyrazy, to Janusze uważają, że dalej tak jest.


@BobMarlej: "rok dwutysięczny dwunasty" to archaizm, który wyszedł z użycia na początku XX wieku