Wpis z mikrobloga

Dobra, spece z #dieta od liczenia każdej kcal, mam rozkminę odnośnie tuńczyka. Z tuńczykiem w sosie własnym sprawa jasna - puszka 190g, masa netto po odsączeniu wody 140g - 1.4x to co podane na etykiecie i mamy.

A tuńczyk w oliwie z oliwek?
Przykład, Nixe z Lidla. Pucha 160g, masa netto po odsączeniu 104g.

Tabela wartości odżywczych:
BTW 24/11/0 w 100g produktu (tuna+olej)
W składzie tylko tuna, oliwa z oliwek i sól.

JAK oni to kuźwa policzyli, skoro sam tuńczyk ma 24g B/100g, nie ma tu już miejsca na 11g T z oliwy. Rozumiem, gdyby było napisane 22g B/ 11g T / 100g produktu (89% ryby i 11% oliwy), ale to dalej bez sensu.

Cała puszka ma 200g. Cały olej wycisnąłem na talerz - 60g, pusta pucha 40g. Wszystko się zgadza, 100g ryby+60 gram oliwy.
Czyli makro w całej puszce to:
BTW 24/60/0 / 160g => 15/37.5/0 /100g

Dobrze kombinuję?

oczywiście #mikrokoksy gdzie tuna popularna równie jak kurczak
shymon - Dobra, spece z #dieta od liczenia każdej kcal, mam rozkminę odnośnie tuńczyk...

źródło: comment_fjxydxCk3THOio0WOTtqw69hMWBLjN1r.gif

Pobierz
  • 14
@shymon: Na polskich puszkach z tuńczykiem podają, z niezrozumiałego powodu, wartości odżywcze na 100g zawartości puszki czyli tuńczyk z oliwą. Jedyne wyjście jeść tuńczyka w sosie wlasnym/zalewie.
@Poemat: No po prostu tuńczyk. Popatrz w tabele kalorii, popatrz na puszki. 22-24g B/100g i 0 (zero) tłuszczu.
Jeśli tuńczyk+oliwa traktujemy jako cały produkt, to w 100 gramach "produktu" zawierającego tylko tuńczyka i oliwę masz:
11g T (musi być z oliwy) i reszta z ryby. 100-11 = 89g tuny, czyli max 21g B/100g produktu.

Nie zgadza się to co na etykiecie z tym co w rzeczywistości.
@Mr_RIP: Promocja w lidlu była, to wziąłem 10 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Niemiecką puchę mam tylko z tuną w sosie własnym, jutro sprawdzę co piszą na tej z oliwą.
@shymon: zrób inny test - przepłucz mięso porządnie wodą i wtedy porównaj gramaturę takiej ryby a takiej, gdzie tylko wyciśniesz "do suchej nitki"
Swoją drogą jak udowodnisz producentowi błąd na etykiecie możesz mieć profity ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Poemat: nie mam potrzeby plukac, po prostu mnie zastanawia jak inni liczą.
No, ale po tej rozkminie już wiem, że nie wierzyć etykiecie, tylko osobno policzyć tuńczyka wg tego co podane jako "masa po odsączeniu" i osobno oliwę:)